Emzirirken Elma Sirkesi İçilir Mi? Güvenli Midir?

Elma sirkesi sağlık yararları olan fermente bir elma suyu ürünüdür. İçinde bulunan asetik asit, enzimler, mikrobesinler ve biyoaktif bileşiklerin tıbbi değerleri olduğu bulunmuştur. Ancak emzirme döneminde elma sirkesi kullanılabilir mi, yoksa bebek üzerinde herhangi bir zararlı etkisi var mı?

Bu yazımızda, emzirirken elma sirkesi tüketmenin güvenliğini, sağlığa olası yararlarını, yan etkilerini ve daha fazlasını anlatıyoruz.

Emzirirken Elma Sirkesi Kullanılır Mı? Güvenli Mi?

Evet, emzirme döneminde organik, filtrelenmiş ve pastörize edilmiş elma sirkesi kullanmak güvenlidir.

Ham ve pastörize edilmemiş elma sirkesinin birkaç besin maddesi olabilir. Ancak ham elma suyundan bakteriler de içerebilir.

Pastörize edilmemiş elma sirkesinin anne tarafından tüketiminin bebeğin sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak bakteriler emziren bir annenin sağlığını etkilerse, emziren bebeği de dolaylı olarak etkileyebilir.

Emzirirken Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin asetik asit, pektin, vitamin B1, B2 vitamini, B6 vitamini, biyotin ve C vitamini gibi multivitaminlere sahip olduğu düşünülmektedir.

1. Kilo kaybı: Elma sirkesi kullanımı kilo vermeye yardımcı olabilir. Journal of Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya’da yayınlanan bir araştırma, asetik asidin hayvanlarda vücut yağ birikimini baskılayabildiğini buldu. Çalışma, günlük sirke alımının obeziteyi azaltmada yararlı olabileceği ve sonuç olarak metabolik sendromun önlenmesine yardımcı olacağı sonucuna varmıştır.

2. Şekeri düzenler: Sirkenin temel bileşeni olan asetik asit, glikoz metabolizmasını ve emilimini etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, farelerde pankreas beta hücrelerinin işleyişini de geliştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, sağlıklı bireylerde nişastalı yemeklerin alınmasından sonra gecikmiş mide boşalması üzerindeki etkileri de gösterilmiştir.

3. Sindirim sağlığı: Düzenli olarak alınan elma sirkesi, sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sindirim sağlığı için yararlılığı konusunda sınırlı klinik çalışmalar vardır. Sindirim sağlığı için elma sirkeyi içmeyi planlıyorsanız bir doktora danışmak iyidir.

4. Bağışıklığı geliştirir: Bir dergide yayınlanan bir araştırma çalışması, asetik asidi elma sirkesinin bağışıklık arttırıcı özelliğine katkıda bulunan antimikrobiyal özelliklere bağladı. Başka bir çalışma, elma sirkesinin immünomodülatör özelliklerini göstermiştir.

5. Kalp sağlığı: Bir araştırma, elma sirkesinin muhtemelen kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini önerdi. Journal of Membrane Biology’de yayınlanan bir çalışma, elma sirkesinin serbest radikal süpürücü özelliklere sahip olduğunu ve serum lipit seviyelerini azaltmak için gerekli olan lipit peroksidasyonunu inhibe ettiğini söylüyor.

6. Detoksifikasyon: Tıbbi olarak kullanılan elma sirkesi, vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olabilir. Düzenli kullanımı vücudun pH’ını düzeltmeye ve dengelemeye yardımcı olabilir.

Emzirirken Elma Sirkesi İçmenin Zararları ve Olası Yan Etkileri

Elma sirkesi emzirmeyi etkileyebilecek yan etkilere neden olabilir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

1. Düşük potasyum seviyeleri: Aşırı elma sirkesi ​​tüketimi düşük potasyum seviyeleri ile ilişkilidir. Yüksek tansiyon (genellikle diüretikler) için ilaç alırsanız, elma sirkesi alımı potasyum seviyelerini kötüleştirebilir.

2. Düşük şeker seviyeleri: Elma sirkesinin diyabetli kişilerde şeker seviyelerini düzenlediği bilinmektedir. Bununla birlikte, insülin ile olası bir etkileşime sahip olabileceği için elma sirkesi miktarı konusunda dikkatli olmalısınız. Bu etkileşim şeker seviyelerinde olumsuz bir dalgalanmaya neden olabilir. Böylece sağlığınız ve genel refahınız için bir tehdit oluşturur.

Emzirirken Elma Sirkesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elma sirkesinin kullanımı muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, herhangi bir yan etki riskini azaltmak için bu önlemleri uygulayabilirsiniz:

  • Saygın bir markadan sadece organik, filtrelenmiş ve pastörize edilmiş elma sirkesi satın alın.
  • Sirkeyi suyla seyreltin. Seyreltilmemiş elma sirkesi asidiktir ve ağzınızın ve boğazınızın dokularını yakabilir. Tavsiye edilen seyreltme, 237ml suya kadar iki yemek kaşığı 30ml elma sirkesidir.
  • Elma sirkesini sadece orta miktarda tüketin. Aşırı kullanım düşük mineral yoğunluğuna neden olabilir.
  • Elma sirkesi kullandıktan sonra, seyreltilmiş olsa bile ağzınızı daima yıkayın. Ağız boşluğunun pH’ının korunmasını sağlayacak ve böylece diş minesinin hasarına karşı müdahale edilecektir.
  • Elma sirkesini topikal olarak kullanmayı planlıyorsanız, cildinizde yanıklardan kaçınmak için sadece seyreltilmiş formda kullanın.

Pastörize elma sirkesinin düzenli tüketimi, sağlık yararlarından yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, dengeli bir beslenme ve uzun vadede sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak aktif bir yaşam tarzı ile desteklenebilir.

Kaynaklar:

  1. Apple cider vinegar diet: Does it really work?; Harvard Health Publishing
  2. What Does Apple Cider Vinegar Not Do?; Pacific College of Health and Science

Emzirirken elma sirkesi kullanımı hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir