Emzirirken Chia Tohumu Yenir Mi? Yararları ve Yan Etkileri

Chia tohumları, Salvia hispanica bitkisinden gelir. Tohumlar besleyicidir ve terapötik özelliklere ve potansiyel bir “nutrasötik” olduğu kabul edilir. Chia tohumu tüketme alışkanlığınız varsa veya tüketmeye başlamayı planlıyorsanız, emzirirken chia tohum kullanılır mı? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu yazımızda, emzirirken chia tohumlarını yemenin güvenli olup olmadığını, bazı önemli gerçekleri ve uygun kullanımlarını söylüyoruz.

Emzirirken Chia Tohumu Tüketmek Güvenli Midir?

Evet, emzirme döneminde chia tohumlarının tüketilmesi güvenli kabul edilir. USDA Diyet Referans Alımlarına göre, vejetaryen bir emziren anne, emzirme beslenmesinde düzenli olarak kalori ve yüksek besin içeren gıdalar içermelidir. Chia tohumları kalori ve çeşitli besinler içerir ve emziren anneler için uygun olabilir. Bununla birlikte, emzirme döneminde chia tohumlarının güvenliği iyi araştırılmadığından, bir beslenme uzmanıyla konuşmak iyidir.

Emziren Bir Anne Ne Kadar Chia Tohumu Tüketebilir?

Emzirirken ne kadar chia tohumu yemeli? Emziren bir anne için güvenli bir alım limiti yoktur. Ancak, tüketimi iki ila üç yemek kaşığı olarak orta miktarda tutun. Daha fazla yemek istiyorsanız, bir beslenme uzmanına danışın.

Chia Tohumlarının Besin Değeri

Chia tohumları, Kolombiya ve Akdeniz mutfağının başlıca besinlerinden biriydi. Yaklaşık iki yemek kaşığı kurutulmuş chia tohumu, vitamin ve minerallerle birlikte 139 kalori, dört gram protein, dokuz gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lifin besin değerine sahiptir.

Chia tohumlarının diğer besin değerleri şunlardır:

 • Sağlıklı yağlar, özellikle alfa-linolenik ve alfa-linoleik asitler gibi PUFA’lar
 • Esas olarak prolamin içeren yüksek kaliteli protein
 • Diyet lifi, vitaminler (çoğunlukla B-kompleksi) ve kalsiyum ve fosfor gibi mineraller
 • Klorojenik ve kafeik asitler, quercetin ve kaempferol gibi antioksidanlar

Chia tohumlarının besinsel bileşimi, bunların Avrupa Parlamentosu tarafından “yeni bir gıda” olarak onaylanmasına yol açmıştır.

Emzirirken Chia Tohumlarının Faydaları Nelerdir?

Chia tohumları hem siyah hem de beyaz çeşitlerde bulunur ve çeşitli sağlık yararları vardır. Chia tohumlarının kullanımı Ayurveda literatüründe de iyi belgelenmiştir. Düzenli tüketimde, chia tohumlarının emziren anneler için aşağıdaki faydalara sahip olduğu bulunmuştur:

Kilo kaybı: Minik tohumlar çözünür diyet lifi bakımından zengin olduğu için, tohumların fazla alımı sizi tok hissetmenize yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli protein de kilo kaybına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bilim camiasında, chia tohumlarının kilo kaybı etkileri hakkında karışık incelemeler vardır.

Sindirim sağlığı iyileşmesi: Toplam lif içeriği kinoa, keten tohumundan daha yüksektir. Chia tohumlarının düzenli tüketimi bağırsakları düzenleyerek ve gastrointestinal sorunları önleyerek sağlıklı sindirimi destekleyebilir.

Bağırsak mikrobiyotası gelişmesi: Bir çalışma, bağırsak mikrobiyal büyümesini artırabileceğinden düzenli bir beslenmede chia tohumlarının kullanımını destekledi. Tohumlar mineral emilimini de geliştirebilir. Ayrıca, sindirim sisteminin optimum işleyişine yardımcı olacaktır.

Kemik sağlığı: Yüksek kaliteli proteinlerin ve PUFA’nın kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabilir. Kalsiyum ve potasyum kemik sağlığı için de hayati önem taşır.

Bağışıklık: Antioksidanlar bağışıklığı etkiler. Birçok çalışma, chia tohumlarının diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltabilecek ve aynı zamanda sağlıklı bebek büyümesini destekleyebilecek bir güç antioksidan paketi olduğunu göstermektedir.

Beyin sağlığı: DHA gibi esansiyel yağ asitlerinin bilişsel işlevi geliştirdiğine inanılmaktadır. Bazı araştırmalar chia tohumlarının fizyolojik stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Emzien anneler düzenli olarak chia tohumu yağı tüketimi anne sütünün toplam DHA seviyelerini artırabilir.

Kronik inflamasyon: Emziren anneler bazen kronik inflamasyon yaşarlar. Chia tohumları, güçlü anti-enflamatuar etkileri nedeniyle bu gibi durumlarda yardımcı olabilir.

Genel sağlık: Araştırma çalışmaları, chia tohumlarının düzenli tüketiminin trigliseritleri, kan kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu, kardiyovasküler sağlığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır. Chia tohumları ayrıca bir yemekten sonra kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Tüm bu faydalar, chia tohumlarının omega-3 ve çözünür lif içeriğine atfedilir.

Bu faydalar, bebeğin büyümesini ve gelişmesini destekleyen emzirilen bebeğe de aktarılabilir.

Emzirirken Chia Tohumları Yemenin Olması Riskleri ve Yan Etkileri

Chia tohumları nadiren ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olur. Bununla birlikte, aşağıdaki yan etkilere dikkat edin:

Gastrointestinal rahatsızlık: Tohumların yüksek lif içeriği, bazı annelerde ishale, şişkinliğe ve bağırsak gazına neden olabilir.

Olası ilaç etkileşimi: Chia tohumlarının aşırı tüketimi, kan basıncı ve kan incelmesi için kullanılan ilaçlarla olumsuz etkileşimlere neden olabilir.

Alerji: Proteinsin chia tohumları, diğer tohumlarda ve gıdalarda bulunan potansiyel alerjenlerle çapraz reaksiyona girebilir .

Emzirirken Chia Tohumu Tüketirken Alınacak Önlemler

Emzirme döneminde chia tohumu yemeden önce almak isteyebileceğiniz bazı önlemler aşağıdadır:

 • Kalitesinden emin olmak için tanınmış bir mağazadan organik chia tohumları satın alın.
 • Gastrointestinal sorunlarınız veya gıda alerjiniz varsa, doktorunuzla konuştuktan sonra tohumları tüketin.
 • Tohumları alerjiniz olan yiyeceklerle yemekten kaçının.
 • Orta miktarda tüketin.
 • Özellikle herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, bir beslenme uzmanına veya doktora danışmak iyidir.

Chia Tohumlarını Beslenmenize Eklemenin Yolları

Chia tohumları, yüksek kaliteli proteinleri ve iyi PUFA içeriği için tüketilen yağlı balıkların yerine geçebilir. Kolay sindirilebilen bitki proteinlerine sahip olduğu için vegan anneler için mükemmel bir seçimdir.

 • Chia tohumları suya batırıldıktan sonra yenilebilir veya ıslatılmış tohumlar çeşitli yemeklere eklenebilir. Öğütülmüş veya bütün chia tohumlarını tahıl, yoğurt veya yulaf lapası üzerine serpin.
 • Chia tohumları emicidir ve suya batırıldığında jelatinimsi bir doku geliştirir. Chia tohumlarının bu kalitesi birkaç smoothie ve tahıl yemeği yapmak için kullanılabilir.
 • Ayrıca tohumları filizlemeyi ve salatalara, sandviçlere ve diğer yemeklere eklemeyi deneyebilirsiniz.
 • Chia tohumu yağı, salata sosları ve soslar yapmak için kullanılabilir. Ayrıca glütensizdir ve çölyak hastalığı olan emziren anneler için idealdir.
 • Kuru chia tohumu tozu çorbalar için koyulaştırıcı olarak hazırlanabilir ve kullanılabilir. Ayrıca yumurta ikamesi olarak da kullanılabilir. Bir yumurta yerine, üç çorba kaşığı su ile bir çorba kaşığı chia tohumu ekleyin.
 • Chia tohumları vejetaryen olmayan yemeklere de eklenebilir. Araştırmalar, hayvansal gıda ağırlıklı beslemeye eklendiğinde, chia tohumlarının hayvansal ürünlerin doymuş yağ asitlerini ve serum lipit içeriğini azaltabileceğini göstermektedir.

Beslenme programınızda düzenli chia tohumları da tüketmenin anne sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Ayrıca, büyüyen bebeğe de bazı faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, chia tohumlarının bu önerilen faydalarının birçoğu hala araştırılmaktadır. Bu nedenle, tüketimi doktorunuza danıştıktan sonra yapılmalıdır.

Emzirme döneminde chia tohumu yediniz mi? Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi ve farklı tüketim tavsiyelerinizi diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir