Emzirirken Antibiyotik Almak Güvenli Midir?

Uzmanlar, kendilerine karşı geliştirilen direnç nedeniyle antibiyotiklerin gelişi güzel kullanımının zararlarından sıkça bahsediyorlar. Enfeksiyona yakalandığımızda genellikle doktorlar tarafından antibiyotikler reçete edilir. Ama bu güvenli mi, özellikle yeni bir anne iseniz?

Antibiyotikler de dahil olmak üzere tükettiğiniz her şey, anne sütü ile bebeğe geçecektir. Peki, sütünüzdeki antibiyotik suşları bebeği olumsuz etkiler mi? Bu yazımızda, emzirirken antibiyotik alıp alamayacağınız hakkında bilgi vereceğiz.

Emzirirken Antibiyotik Kullanılır Mı?

Antibiyotiklerin güvenliği ilacın tipine ve miktarına bağlıdır. Antibiyotik ilaçların çoğunun emzirme döneminde tüketilmesi güvenlidir ve bebeğin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Yine de doktorunuza mutlaka danışınız.

Tüm Antibiyotikler Anne Sütüne Geçer mi?

Evet, antibiyotikler de dahil olmak üzere tüm ilaçların, meme kanından besin aldığı için anne sütüne geçme potansiyeli vardır. Geçirilen antibiyotik miktarı öncelikle dozaj sıklığına ve antibiyotik bileşiklerinin konsantrasyonuna bağlıdır. Antibiyotiklerin süt arzını azalttığını gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, herhangi bir antibiyotik kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız, çünkü ilaç bileşiklerinin bebeğe transferini çok sayıda faktör belirler.

Ayrıca Bakınız: Emzirme Döneminde Antibiyotikler Zararlı Mı?

Antibiyotiklerin Bebekler Üzerindeki Etkilerini Belirleyen Faktörler

İlaçlardaki aktif bileşikler önemli bir rol oynarken, her ilaç bir bebeği farklı şekilde etkileyebilir. İşte bazı önemli belirleyiciler:

1. Bebeğin yaşı ve genel sağlık

Antibiyotiklerin olumsuz etkileri 2 aydan küçük bebeklerde ve nadiren altı aydan büyük bebeklerde akut olarak görülür. Bu nedenle, yaş etkilerin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bebeğin böbrek ve karaciğeri hala gelişmektedir ve ek antibiyotik bileşiklerini temizlemede yeterli değildir.

Bebeğe ilişkin diğer faktörler, bebeğin genel sağlık ve tıbbi koşulları veya gastrointestinal reflü, daha kısa sindirim sistemi ve farklı bileşiklere alerjik duyarlılık gibi anomalilerdir.

2. Anne sütü bileşimi ve asitliği

Bazı antibiyotik moleküller, kandan daha fazla protein içeriğine sahip sütte çözünme eğilimindedir. Prematüre bebekleri olan kadınlarda, tam dönem bebeği olanlardan daha yüksek protein seviyelerine sahip süt ürettikleri için durum daha da karmaşıklaşır. Bu nedenle, prematüre bebeklerin annelerinin antibiyotik tüketimi konusunda çok dikkatli olması gerekir.

Bazik bileşiklere sahip antibiyotikler, asidik süt moleküllerine bağlanır. Bebek büyüdükçe anne sütünün asitliği artar, ancak bebeğin vücudunun antibiyotik bileşikleri işleme yeteneği de artar.

3. İlaçlarda aktif bileşikler

Bazı antibiyotik bileşiklerin süt proteinlerine bağlanma eğilimi, sülfonamid ve penisilin gibi bileşiklerden daha yüksektir. Bazı bileşiklerin iyonlaşma potansiyeli diğerlerinden daha fazladır. Bu da onları kan dolaşımından anne sütüne aktarmaya daha meyilli hale getirir. Meme dokusu, sülfonamid gibi bazı antibiyotik bileşikleri, bebek için hiçbir risk oluşturmayan zararsız moleküllere bölerek metabolize edebilir.

Bazı antibiyotikler radyoaktif maddelerin kullanımını kullanır ve radyofarmasötik olarak adlandırılır. Bu bileşikler bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Emziren annelerden bir doz radyoaktif antibiyotik aldıklarında emzirmeyi geçici olarak durdurmaları istenir.

Bazı antiviral-antibiyotik bileşikler bebeklerde oral-sindirim yoluyla zayıf emilim oranına sahiptir. Bu da onları emziren bir annenin tüketimi için güvenli kılar.

4. Diğer ilaçlarla kombinasyon halinde antibiyotikler

Bir antibiyotiğin güvenliği ayrıca doktor tarafından reçete edilen diğer ilaçların kombinasyonuna da bağlıdır. Diğer ilaçlarla birlikte tüketildiğinde bebeğe zarar verebilecek bileşikler oluşturabileceği güvenli bir antibiyotik anlamına gelir. Örneğin, bazı antibiyotik diğer ilaçlarla çapraz reaksiyona sahip olabilir.

5. Antibiyotiğin kimyasal özellikleri

Bir antibiyotik bileşiğinin yarı ömrü, moleküler ağırlığı ve lipit çözünürlüğü gibi kimyasal faktörler anne sütünde devam etme yeteneğini belirleyebilir. Daha uzun yarı ömür, antibiyotiğin parçalanması için önemli zaman alacağı anlamına gelir. Aynı şey daha ağır molekül ağırlığına sahip bir bileşik için de geçerlidir. Bir antibiyotik yağa / lipide hızla bağlanırsa, kandan süte daha hızlı transfer olur. Annenin kanındaki antibiyotik bileşiğinin konsantrasyonu anne sütündeki seviyesini belirler. Yani 20 mg’lık bir ilaç aynı ilacın 5 mg’ından daha uzun sürecek.

Antibiyotik bileşikler, etkileri öznel olabilen karmaşık anti-bakteriyel moleküllerdir. Bununla birlikte, emzirme döneminde tüketim için güvenli veya güvenli olmayan antibiyotikler hakkında bilgi edinmek iyidir.

Emzirirken antibiyotik kullandınız mı? Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir