Emziren Annelerin Yememesi Gereken Gaz Yapan Besinler

Emziren annelerin özellikle de gün içinde tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir. Bu besinler anne sütünü azaltabilir ya da artmasını sağlar. Yenen besinler anne sütünün tadını da etkileyebilir. Bu tadın bebeğe kötü gelmemesi ve annenin de sütünün düzenli olarak gelmesi için tüketilmesi ya da tüketilmemesi gereken besinler doktor yardımı ile de belirlenebilir.

Gaz Yapan Besinlerin Tüketimi

Kuru fasulye, karnabahar, lahana, soğan, portakal, limon, greyfurt ve benzeri yiyecekler hamilelikte tüketilmemelidir. Bu besinler gaz yapması ile bilinir. Gaz yapan bu besinler anne adayını hamilelikte rahatsız edebilir.

Kafein:

Çikolata, çay, kahve gibi yiyecek ve içecekler kafein içerir. Bunlar gaz da yapar, bebekte huzursuzluk ve uykusuzluk da yaratabilir. Bu sebep ile emzirme döneminde özellikle tercih edilmemeli ya da az kullanılmalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri:

Süt, yoğurt, peynir gibi inek sütünden elde edilen yiyecek ve içecekler gaz yapabildiği için pek tercih edilmemelidir ancak anneler bu besinleri de eksik etmemelidir ve düzenli beslenmek için özellikle düzenli olarak az miktarda da olsa kullanılmalıdır.

Çiğ Sebzeler:

Çiğ sebzeler tüketildiğinde fazla gaz problemi yaşayan annelerde daha da fazla gaz problemi oluşuma sebep olabilir. Bu sebeple çiğ olarak sebze tüketimi gaz problemi olan annelere pek iyi gelmeyecektir. Bebeklerde de gaz problemi ve uykusuzluk gibi problemlere yol açabilir.

Gaz Problemlerine Çözüm

Gaz problemi yaşayan annelerin, papatya, rezene, meyan kökü, güvercin otu, nane gibi çeşitli bitki çaylarını tercih etmesi ve doktora da danışarak çeşitli baharatları rahatlamak için kullanması mümkündür. Gaz problemlerinin geçmesi için bahsedilen çeşitli yiyeceklerin ve içeceklerin de tüketiminin kısıtlanması gereklidir. Bebeğin gazının çıkarılması da bebeklerin rahatlığı için önemlidir. Gazlı içecekler ve hazır meyve sularından uzak durulmalıdır. Bu içecekler bebekte rahatsızlığa sebep olabileceği gibi anne adayının da daha fazla gaz problemi yaşamasına sebep olabilir.

Tüm besinlerin yararları ve zararları olabilir. Anne için de bebeğin sağlığı ve gelişimi için de tüketilmesi ya da tüketilmemesi gereken besinler doktora danışarak belirlenmelidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir