Emziren Anneler İçin En İyi Gıdalar

Anne olduğunuzda, bebeğiniz evren’in merkezi olacaktır. Aniden, her şey onun ve refahı ile ilgilidir ve endişelenmeniz gereken şeylerden biri emzirmektir. Bebeğin hayatının ilk aşamalarında, onlara hizmet ettiği besin değeri sayesinde anne sütü gereklidir.

Peki ya sen? Bu dönemde sizin için iyi olan nedir? Sütün bebekler için iyi olduğu gibi, kendi beslenmenizi da düşünmeniz gerekir. Göğüslerinizi daha fazla süt üretmeye teşvik eden yiyecekler vardır, ancak kaçınmanız gereken yiyecekler de vardır. Peki bunlar nedir? Bu rehber, anneliğin başlamasını daha keyifli hale getirmek için emziren annelere en iyi yiyeceklerini anlatacaktır.

Emzirmeye Genel Bakış

Belirtildiği gibi, anne sütü bebekler için, özellikle hayatlarının ilk 6 ayında en iyi besindir. Onlara en fazla beslenmeyi sağlayan besindir ve bebeğinizin sağlığını korumada da iyidir. Sütün kendisi, bebeği enfeksiyonlara, bazı tıbbi durumlara ve alerjilere karşı korumaya yardımcı olan bileşiklere sahiptir.

Ayrıca, bebeğin düzgün bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur, böylece gelecekteki sağlık için zemin hazırlar.

Emzirmenin anne olarak sizin için bazı faydaları vardır. Her şeyden önce, hamilelikten önce aldığınız kiloyu azaltmanıza ve doğum yaptıktan sonra kanama riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, yumurtalık ve meme kanseri ve osteoporoz gelişme riskini azalttığı söylenir.

Emziren Annelere Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Belki bilmediğiniz şeylerden biri de anne sütü üretimini teşvik eden gıdalar olmasıdır. Ayrıca, emzirme için, sütün vitamin sayısına katkıda bulunabilecek veya bebek için faydalı olabilecek iyi gıdalar vardır.

Sütünüzü en faydalı hale dönüştürmek için özel, büyülü bir diyet olmamasına rağmen, kesinlikle besin açısından dengeli yiyecekler yemelisiniz. Bazı gıdalar, yine süt kaliteniz üzerinde iyi bir etkiye sahip olabilecek protein veya nişasta bakımından zengindir.

Süt ve Süt Ürünleri

Hamileliğin olumsuz yanlarından biri, artmış osteoporoz riskidir. Temel olarak, hamileliğinizde veya emzirme döneminde olduğunuzda, vücudunuz kemikleriniz için gerekli olan çok fazla kalsiyum kaybeder. Bu nedenle, süt, peynir ve diğer benzer yiyecekler gibi çok sayıda süt ürünü yemelisiniz. Çünkü bunlar D vitamini ve kalsiyum açısından çok zengindir, yaşamınızın bu döneminde gerekli olan bileşikler.

Bu nedenle, sağlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacağından, günde en az 3 bardak süt tüketmeniz gerekir.

Sebzeler

Annenizin sadece “sebzelerinizi yemenizi” söylediği düşüncesinden aklınıza gelebilir. Çocukken sebze yemenin ne kadar iyi olduklarını çok az biliyordunuz. Vitaminler açısından da ne kadar zengin olduklarından bahsetmeye gerek yok, çünkü her yerde bunu duymaya devam ediyorsunuz.

Bununla birlikte, sebzelerin de antioksidanlar içerdiğini bilmek hala önemlidir. Bu sayede sebzeler emzirme için en iyi yiyeceklerden bazılarıdır. Çünkü vücudunuzun gerekli süt besinlerini yenilemesine yardımcı olurlar.

Bebeğinizi emzirirken beslenmenize eklemeyi düşünmeniz gereken bazı sebzeler havuç, domates, kabak, tatlı patates, kırmızı tatlı biberdir ve liste devam edebilir. Bu nedenle, her gün en az 3 bardak sebze yediğinizden emin olun.

Meyveler

Tıpkı sebzeler gibi, meyveler de anne sütü üretimi için iyi gıdalardır. Çok sağlıklılar ve kabızlığı hafiflettikleri biliniyor, kabızlık doğumdan sonra başa çıkabileceğiniz bir şey. Ayrıca, meyveler besin ve vitamin bakımından zengindir ve bazı meyveler de A vitamini içerir.

Emzirme diyetinizde olması gereken bazı meyveler muz, portakal, mango, kuru erik, kayısı, pembe veya kırmızı greyfurttur. Örneğin, portakal ve diğer narenciye meyveleri anne sütü vitaminlerinin zenginliğine mükemmel katkıda bulunur. Bunun nedeni, yüksek kaliteli süt üretmek ve bebeğinizin doğru miktarda besin almasını sağlamak için gerekli olan iki şey olan kalsiyum ve C vitamini içermesidir.

Dahası, emziriyorsanız, hamile olmayan kadınlara ve hatta hamile kadınlara kıyasla daha fazla C vitamini gerekir. Neredeyse her mevsimde bulmak oldukça kolay olduklarından bahsetmiyorum bile. Atıştırmalık yemek için zamanınız yoksa, her zaman bir portakal atıştırabilir ve doğru C vitamini alabilirsiniz.

Yaban mersini de sizin iyiliğiniz için iyidir. İyi miktarda mineral ve vitamin içerirler. Bu nedenle, bu küçük meyveler doğru karbonhidrat dozunu aldığınızdan emin olurken enerji seviyenizi yüksek tutabilir. Kulağa hoş gelmiyor mu? Gerçek meyveleri yiyebilir veya yaban mersini suyu içebilirsiniz, her iki durumda da, sizin için faydalı olacaktır.

Günde 2 bardak miktarında meyve tüketirseniz, anne sütü kalitesini ve miktarını artıracak ve küçük bebeğiniz için sağlıklı bir beslenme sağlayacaktır.

Yulaf

Yulaf tüketmek, emziren annelere yardımcı olduğu bilinir. Çünkü süt üretimini arttırırlar ve bebeğinizin sağlıklı büyüme için gerekli besin değerini alacağından emin olurlar. Görünüşe göre, diğer birçok gıdaya kıyasla bir artı olan diyet beta-glukanında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, bunları beslenmenize eklemelisiniz. Bunları pişirebilir ve tercihlerinize göre sos ekleyebilirsiniz.

İsterseniz diğer yiyeceklere yulaf bile ekleyebilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, bu yemeği kurabiye veya keklerle birleştirebilir veya meyvelerin üzerine ekleyebilirsiniz. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok besleyici.

Arpa

Arpa, genellikle birada bulduğunuz bir bileşiktir. Bu noktada, emzirirken alkol almak istediğiniz son şey olacağını düşünürsünüz. Neyse ki, bu büyülü malzemeden yararlanmak için bir miktar alkol almanız gerekmiyor.

Aslında, salatalar, çorbalar, pilav ve diğerleri gibi diğer yiyeceklere arpa ekleyebilirsiniz. Emzirirken arpanın bu kadar faydalı olmasının nedeni, prolaktin artırabilen beta-glukan açısından çok zengindir. Bu nedenle diyetinize arpa eklemek çok faydalı olabilir.

Bebeğiniz için daha fazla süt üretmek istiyorsanız, ev yapımı ekmek veya süt yapmak için kullanın.

Ayrıca Bakınız: Anne Sütünü Arttıran Yöntemler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bazen sadece biraz et yemek istersiniz ve et diyetinizden çıkarılmasa da, yapraklı yeşillikleri tüketmeyi de düşünmelisiniz. Aslında, özellikle brokoli, ıspanak veya pazı yiyorsanız, süt üretiminiz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bunlar hem sizin hem de bebek için çok sağlıklı bir A vitamini konsantrasyonu içerir.

Ayrıca, muhtemelen endişelendiğiniz bir şey, doğum yapmadan önce alınan kilolardır. Neyse ki, yapraklı yeşillikler kalori açısından zengin değildir, bu yüzden daha fazla kilo eklemeyeceklerdir.

Avantajlar burada bitmiyor. Daha önce listelenen tüm avantajlar arasında, yapraklı yeşillikler de demir ve C vitamini ile kalsiyum açısından zengindir. Onları beslenmenize eklerseniz, hem siz hem de bebek için bir iyi olacaktır.

Anne sütü, bebeğiniz için hem yiyecek hem de içecek olarak hizmet eder, bu nedenle bir bebeğin açlığını tatmin etmek ve büyümesi için ihtiyaç duyacağı miktar göz önüne alındığında, çok süt içer. Sonuç olarak, enerji tüketen dehidrasyondan muzdarip olabilirsiniz. Bu nedenle, kendinizi emzirmediğiniz zamankinden daha fazla nemlendirmeniz, bol sıvı almanız gerekir.

Yeterli miktarda sıvı içmek, süt üretiminizi ve enerji seviyenizi yüksek tutmanızı ve gün boyunca enerjik olmanızı sağlar. Hidrasyon söz konusu olduğunda, su en iyi seçenektir, ancak bazen kendinizi biraz meyve suyuyla şımartabilirsiniz. Sadece kafeinli içecekler veya alkol tüketmeyin.

Tam Buğday Ekmeği

Hem sizin hem de bebeğinizin iyi bir beslenme için gerçekten ihtiyacı olan bir şey varsa, bu folik asittir. Bu bileşen sağlığınıza katkıda bulunacaktır ve her zaman iyi miktarda aldığınızdan emin olmalısınız.

Temel olarak, folik asit bebeğinizin hamilelik ve emzirme aşamalarında gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bu bileşiği içeren yiyecekleri yemek şiddetle tavsiye edilir. Anne sütünüz için mükemmel bir besin maddesi olacak ve çocuğunuz için uygun gelişimi sağlayacaktır.

Kepekli ekmek folik asit açısından zengindir, bu nedenle beslenmenize eklemek isteyebilirsiniz. Makarna da bu esansiyel vitamini içerir.

Ayrıca Bakınız: Emzirirken Ne Kadar Su İçmeli?

Yumurta

Diyetinize yumurta eklemek gerçekten çok kolay, çünkü büyük olasılıkla düzenli olarak yiyorsunuz. Pişirmeleri kolaydır ve gerçekten lezzetlidirler. Ayrıca, yumurtaların sağladığı birçok sağlık faydası geniş çapta kabul edilmektedir, bu nedenle bu beslenme ilavesinin herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Yumurtalar, çocuğunuz için iyi olan, sütünüzdeki esansiyel yağ asitleri seviyesini arttırması nedeniyle emzirme için en iyi yiyeceklerden bazılarıdır. Ayrıca, protein ihtiyaçlarınızı karşılamanıza da yardımcı olurlar.

Bir omlet hazırlayabilir, kaynatabilir ya da kahvaltıda biraz yumurta çırpabilirsiniz. Nasıl tüketmeye karar verirseniz verin, bunlar sizin için faydalı olacaktır.

Esmer Pirinç

Emzirme çok fazla enerji kaybetmenin kesin bir yoludur ve gün bittikten sonra halsiz hissedebilirsiniz. Bu nedenle, yediğiniz yiyecekler sadece sağlıklı değil, aynı zamanda size enerji artışı da sağlamalıdır. Bu şekilde, sorumluluklarınızla başa çıkabilirsiniz.

Esmer pirinç buna bir çözümdür. Kaliteli süt üretmek için yeterli kalori sağlarken, enerji seviyelerinizin daima yükselmesini sağlayacaktır. Anne sütü üretimini kalite açısından teşvik eden en iyi gıdalardan biri olduğunu söyleyebilirsiniz.

Emzirme öncesi alınan kilo sizi güvensiz hissettirebileceği için kalori kısmından biraz uzakta olabilirsiniz. Bununla birlikte, kalorileri diyetinizden uzak tutmamalısınız. Kilo verirseniz, sütünüz kalitesini kaybeder ve yeterli enerjiniz olmaz. Başka bir deyişle, fazla kilo alacağını düşünerek kahverengi pirinçten kaçmamalısınız.

Ayrıca Bakınız: Emzirirken Elma Sirkesi İçilir Mi?

Somon

Büyük bir balık hayranı olsanız da olmasanız da, itiraf etmelisiniz: balık sağlıklıdır ve vücudunuz için birçok yararı vardır. Emzirme için harika bir balık türü somon balığıdır. Her şeyden önce, yüksek besin değerine sahiptir.

Diğer tüm balıklar gibi, somon da bir bebeğin sinir sistemi gelişimine yardımcı olabilecek bir tür yağ asidi olan DHA’ya sahiptir. Anne sütü zaten bu bileşiği içermesine rağmen, bazen onu arttırmak daha iyidir ve somon yemek size bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda, aşırıya kaçmamalı ve bütün somon tabaklarını yememelisiniz.

Balıklar vitaminlerin yanı sıra, bir bebek tarafından yüksek miktarlarda alınması gerçekten iyi olmayan civa da içerir. Haftada yaklaşık 340 gr balık yemek tavsiye edilir, bu fazlasıyla yeterli. Yine de daha fazla yerseniz, gelecek hafta hiç balık tüketmediğinizden veya daha düşük bir miktarda tükettiğinizden emin olmalısınız.

Somondaki DHA’nın da size yardımcı olabileceği gerçeğini göz ardı edemeyiz. Vitamin alımınızı arttırır ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenize yardımcı olur. Aynı zamanda doğum sonrası depresyonu önleyebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe ve çocuk gelişimine dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir