Emziren Anne Kafeinsiz Kahve İçebilir Mi?

Emzirme Döneminde Kafeinsiz Kahve

Lüks nedir? Lüks, sabahları güneşin doğuşunu izlemek ve bir fincan sıcak kahve yudumlamaktır. Stres nasıl giderilir? Bir fincan kahve iç. İş yerinde uykusuzlukla nasıl mücadele edilir? Biraz kahve yudumlayın.

Kahve o kadar her şeye kadirdir ki çoğumuz en az bir fincan içmeden günümüzü kapatamayız. Kafeinsiz kahve içmeyi seviyorsanız, bunun bebeğiniz için iyi olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz.

Bu yazıda size emzirirken kafeinsiz kahve içip içemeyeceğinizi anlatıyoruz. Ama önce, neden kafeinsiz kahve içebileceğinizi, ancak normal kahveyi içemeyeceğinizi görelim.

Normal Kahve ve Kafeinsiz Kahvede Kafein Düzeyleri

226 gram demlenmiş bir fincan kahvenin ortalama kafein içeriği 95 mg iken, kafeinsiz kahvede ortalama kafein içeriği yaklaşık 3 mg‘dır. Bu, kafeinsiz kahvenin kafeinsiz olmadığı ancak kahveden daha az miktarda kafein içerdiği anlamına gelir.

Bunun nedeni, kafeinsiz kahvenin, kahve çekirdeklerinin en az %97 oranında kafein çıkarmak için işlendikten sonra üretilmesidir. Çekirdeklerdeki kafein, su, karbondioksit veya organik çözücüler gibi çözücüler yardımıyla uzaklaştırılır. Çekirdekler daha sonra kavrulur ve öğütülür.

Ayrıca kafein seviyesi, türüne, fincan boyutuna ve hazırlama yöntemine bağlıdır.

Bir araştırmaya göre, bir fincan kafeinsiz kahve (180ml) 0 ila 7 mg kafein içerirken, bir fincan normal kahve 70 ila 140 mg içerir.

Kafeinsiz kahvenin besin değeri kahvenli olan kahve ile aynıdır.

Normal kahve gibi, kafeinsiz kahve de antioksidanlar içerir. Ancak kafeinsizleştirme işlemi sırasında bir kısmı (%15) kaybedilebilir. Kafeinsiz kahvede birincil antioksidanlar hidrosinnamik asitler ve polifenollerdir. Kafeinsiz diğer küçük elementler arasında %4.8 potasyum, önerilen günlük magnezyum alımının %2.4’ü, %2.5 niasin veya B3 vitamini bulunur.

Besin değerleri hemen hemen aynı ise, neden kafeinsiz kahveye geçmelisiniz? Normal bir fincan kahvenin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz, değil mi?

Doğru değil, çünkü daha yüksek kafein içeriği (normal kahvede bulunan) siz ve bebeğiniz üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Kafeinin Emzirme Üzerindeki Etkileri

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, emzirme sırasında günde iki ila üç fincan veya 300 mg olan ılımlı kafein tüketiminin, emzirilen bebek üzerinde hiçbir etkisi olmamalıdır.

Kafein, anneleri yüksek düzeyde, yani günde 750 mg veya daha fazla tüketirse emziren bebeklerde birikebilir. Ancak kafeine karşı oldukça hassas olan bazı bebekler, daha düşük seviyelerde bile huysuzluk gösterebilir veya kolik olabilir.

Bebekler, kafeini vücuttan atamazlar. Bu da sinirlilik, gerginlik, uykusuzluk ve kabızlık ile sonuçlanır.

Kafein doğası gereği idrar söktürücüdür ve emziren annelerde dehidrasyona neden olur.

Emziren annenin kronik kafein alımı sütündeki demir içeriğini azaltabilir.

Kafein tüketimi, meme başı vazospazmı olan emziren bir annede göğüslerden süt akmasını etkileyebilir.

Artık kafein tüketiminizi sınırlamanın neden önemli olduğunu biliyorsunuz. ve bize “Neden risk alıyorum, kahveden tamamen uzak durabilirim” diye mi soruyorsunuz? Bunun gerekli olmadığından sizi temin edebiliriz.

Emziren Anneler Kafein Alabilir!

Uzmanlar, kafeini genellikle laktasyonla uyumlu olacak şekilde sınıflandırmıştır. Emziren bir anne olarak bundan tamamen kaçınmanıza gerek yoktur. Emzirme döneminde günde 1-2 fincan kahve veya kafeinsiz kahve içmek tamamen kabul edilebilir.

Annelerin ayrıca kafeinin soda, çikolata, çay ve daha fazlası gibi diğer birçok gıda kaynağında bulunduğunu hatırlamaları gerekir. Kafein içeren gıdalarla birlikte kafeinsiz kahve tüketilirse anne sütündeki kafein seviyeleri yükselebilir.

Daha fazla güvence için doktorunuzla konuşun ve tavsiyesine uyun. Emzirirken kafeinsiz kahve denediniz mi? Tadı nasıl? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir