Eklampsi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi

Eklampsi; önceden var olan bir beyin rahatsızlığı ile ilgisi olmayan hamile bir kadında nöbetlerdir ve preeklampsi hastalığın ciddi bir komplikasyonudur. Preeklampsi, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon, idrarda fazla miktarda protein ile birleşmesidir. Eklampsi nadirdir, tüm gebeliklerin yüzde birinden daha azını karmaşık hale getirir ve gebelik sırasında veya doğum sonrası dönemde bir veya daha fazla nöbet ile karakterizedir.

ABD Preeklampsi Vakfı’na göre, eklampsi genellikle erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Bununla birlikte tedavi edilmezse, nöbetler komaya, beyin hasarına ve maternal veya bebek ölümüne neden olabilir.

Eklampsi Nedenleri Nelerdir?

Çok sayıda hastalık hamilelikte nöbetlere neden olabilir. Beyinde preeklampsi olarak bilinen eklampsi, preeklampsili bir kadının diğer nedenlerine dayanmayan nöbetler olarak tanımlanır. Eklampsinin tam nedeni tam olarak anlaşılmamasına rağmen, çeşitli faktörlerin hastalığa katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bunlar arasında kan damarı sorunları, beyin ve sinir sistemi bozuklukları, yetersiz maternal diyet ve kalıtım yer alır.

Eklampsi Belirtileri Nelerdir?

Gebelik sırasında nöbetler hafif olabilir veya şiddetli olabilir ve kasılmalar, kas ağrıları ve ağrılar, şiddetli ajitasyon ve bilinç kaybı eşlik edebilir. Eklampsiye yol açan preeklampsi olsaydı muhtemelen yüksek tansiyona (140/90 mm Hg veya daha yüksek) ve idrar proteinine sahip olurdunuz. Preeklampsi belirtilerine de sahip olabilirsiniz. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Bununla birlikte preeklampsi olan bazı kadınların belirtileri yoktur. Preeklampsinin tek göstergesi, anormal laboratuar bulguları olabilir. Ancak bu durum normal doğum öncesi doktor ziyaretleri ile elde edilebilir.

Eklampsi için Risk Faktörleri

Eklampsi için risk faktörleri, preeklampsi için olanlara benzerdir. Kaliforniya’da eklampsi insidansı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, eklampsi için daha yüksek risk altındaki kadınlar yaygın olarak aşağıdaki faktörlere sahiptir:

  • 15-20 ya da 40 yaş üzeri
  • Önceden var olan kalp hastalığı
  • Lupus eritematozusu
  • İkiz gebelik

Eklampsi Teşhisi

Hamilelik sırasında nöbet geçiriyorsanız, nöbetin ciddiyetine bağlı olarak hastanede veya doktorunuz tarafından değerlendirilebilirsiniz. Doktorunuz nedeni belirlemek ve doğru ve hızlı tedaviyi sağlamak için kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Özellikle nöbet bozukluğundan şüpheleniliyorsa, bir nörolog veya başka bir uzman tarafından değerlendirilmeniz gerekebilir.

Eklampsi doğumdan önce veya sonra algılanabilmesine rağmen, doğumdan sonra görülür ve genellikle tıbbi acil bir hastalıktır. Eklampsi testleri, preeklampsi testlerine benzer ve tansiyon ölçümleri ve idrar tetkikleri içerir. İdrarda bulunan protein preeklampsi tanısında önemli bir bulgu iken gerekli testlerden sadece biridir. Doktorunuz ayrıca kan pıhtılaşma faktörlerinizi, kreatinin, hematokrit, ürik asit, karaciğer fonksiyonlarını ve trombosit sayısını gözden geçirmek için kan testleri isteyecektir. Sonuçlar, durumunuzu kötüleştirebilecek veya rahatsız edebilecek başka problemleri gösterebilir. Beyin bilgisayarlı tomografi, inme gibi durumları ekarte etmek için bazı durumlarda gerekebilir.

Eklampsi Tedavisi

Eğer preeklampsi için tedavi aldıysanız, eklampsi gelişme riski çok düşüktür. Preeklampsi gebeliğin 37.haftasından önce teşhis edilirse, doktorunuz semptomlarınıza bağlı olarak yatak istirahatı, ilaç veya hastaneye yatırma önermektedir. Nöbetleri önlemeye yardımcı olmak için antikonvülsif ilaçlar verilebilir, antihipertansif ajanlar kan basıncınızı düşürür ve karaciğer ve trombosit fonksiyonlarını iyileştirmek için kortikosteroidler verilebilir. 37 hafta önce durumunuz teşhis edildiyse, diğer ilaçlar bebeğinizin ciğerlerinin gelişmesine yardımcı olmak için kortikosteroid enjeksiyonları içerebilir. Eklampsi ile ilgili nöbetleri önlemek için damarlara magnezyum enjekte edilebilir.

İster evde ister hastanede olun, sık sık ultrasonografi, kan ve idrar tetkikleri ile bu dönemde dikkatli bir şekilde izleneceksiniz.

Şiddetli preeklampsi veya eklampsi için sezaryen ile derhal doğum gerekebilir. Hamilelik sırasında preeklampsi ve eklampsi için tek tedavi, bebeğinizin doğumudur.

Doğum sırasında gelişen eklampsi için doktorunuzun teşhisi ve tedavisi zor olabilir. Çünkü inme ile çok benzer görünebilir. Yüz veya kol kas zayıflığınız veya yüz hattınızda zayıflama varsa doktorunuz felçten şüphelenilecektir. Beyin bilgisayarlı tomografi çoğu zaman hemorajik inme vakalarını tespit edebilir. Kan basıncınız 180/120 mmHg’dan yüksekse, doktorunuz kasılma riskini azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye çalışacaktır.

Eklampsi Komplikasyonları

Amerikan Doğum ve Jinekoloji Kongresi’ne göre, preeklampsi olan gebe veya doğum öncesi kadınlarda sistolik (160 mmHg’dan büyük veya eşit) diyastolik (110 mmHg veya daha yüksek) olan akut başlangıçlı, kalıcı, şiddetli hipertansiyon veya eklampsi hipertansif bir acil durum oluşturur. Şiddetli sistolik hipertansiyon, serebral hemoraji ve enfarktüsün en önemli belirleyicisi olabilir ve eğer hızla tedavi edilmezse anne ölümü ile sonuçlanabilir. Preeklampsi veya eklampsiden ölen kadınların çoğu, doğum öncesi izleme sonrası doğum sonrasında ölürler.

Preeklampsi veya eklampsi olan kadınlar plasentanın ayrılması (plasenta abrupsiyon), prematüre doğum ve kan pıhtılaşma bozuklukları riski taşırlar. Gebeliğin erken döneminde teşhis edilen eklampsi, daha sonra gebelikte bulunan eklampsi ile karşılaştırıldığında, HELLP sendrom, Hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin parçalanması), Karaciğer enziminde yükselme ve düşük trombosit sayısı ile daha karmaşık hale gelir. Eklampsili kadınlarda sık görülen geç gebelik komplikasyonları arasında serebrovasküler kanama veya bozukluklar, peripartum kardiyomiyopati, amniyon sıvısı embolisi ve venöz tromboembolizm sayılabilir.

Eklampsi Nasıl Önlenir?

Yüksek tansiyonunuz veya preeklampsi veya eklampsi için risk oluşturan mevcut bir hastalığınız varsa, hamile kaldığınız sürece kendinize çok iyi bakmanız ve doğum öncesi ziyaretlerin her birine gitmek konusunda bilinçli davranmanız önemlidir. Bu, eklampsiyi önleyebilecek preeklampsinin erken teşhisi ve tedavisine önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.