Ebeveynler Bebeğin Konuşmayı Öğrenmesine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aşağıdaki adımlar bebeğinizin daha iyi konuşma ve dil becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Bebekle konuşmaya erken başlayın: Bebek konuşması, kelimeleri ve cümleleri bir bebeğe daha dikkat çekici hale getirmek için çocukça bir yoludur. İlk üç ayda olduğu gibi bebeğin konuşmasına erken başlayın, böylece kelimeleri kavrayabilirler. Araştırmalar, daha erken yaşlarda bebekle konuşmanın bebeklerin yürümeye başlayan çocuklarla daha geniş bir kelime dağarcığına sahip olabileceğini göstermektedir.

Oku ve söyle: Bunlar bebeğinizin sözlere ve cümlelere olan ilgisini uyandırır. Dil gelişimini teşvik etmek için yeterli okuma ve şarkı söyleme süresini ayırın.

Ayrıca Bakınız: Bebekler Konuşmayı Nasıl Öğrenir?

Taklit etmeyi teşvik edin: Bebeğiniz kelimelerinizi kopyalayıp yüksek sesle konuşmaya çalışabiir. Anlamsız gelebilir, ancak bebek yürümeye başlayan çocukluğa adım attığında, kelime kopyalamaları daha doğru hale gelir ve anlamlı cümle oluşumu için temel oluşturur.

İnsanları ve nesneleri tanımlayın: Nesnelere yönelin ve bebeğe isimlerini söyleyin ve bebeği isimleri veya ilişkileriyle insanlara tanıtın. İsim kullanmak nesne-isim ilişkisini güçlendirir ve bebeğin kelime haznesini önemli ölçüde geliştirir.

Soru sorun ve sohbet edin: Bebeğiniz yeni yürümeye başlayan çocuk olduğunda, bir şey istediklerinde veya size bir sorunla karşılaştıklarında onlara sorular sorun. Sorular bebeği bir cevap için düşünmek için uyarıcılar olarak çalışır. Üç yıl boyunca, becerilerini daha da geliştiren bazı uzun konuşmalara sahip olabilirsiniz.

En rahat olduğunuz dili kullanın: Uzmanlar ebeveynlerin bebekleriyle anadilleri gibi uygun buldukları bir dilde konuşmalarını önerir. Bebek için dil karmaşasını azaltmaya yardımcı olurken, ebeveynlerin bebeklerinin konuşmalarında ilerlemesini değerlendirmelerine izin verir.

Bu önlemler bebeğinizin dil becerilerini kolayca geliştirmesini sağlayacaktır.

Bebeğin Doğru Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Bebeğiniz dil becerisini geliştirirken aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun:

Bebeğin denemesine izin verin: Bebeğin yeni öğrendikleri yeni kelimeleri öğrenmek ve denemek için zaman ayırmasına izin verin. Ünsüz sesleri ile deney yapmasına izin verin, yeteneklerini geliştirmek için onları birleştirin.

Arka plan gürültüsünü kapatma: Bir bebeği okurken ve şarkı söylerken radyo veya TV’den arka plan gürültüsünü kesin. Bebeğin aktiviteye odaklanmasına ve dikkat dağınıklığını önlemesine yardımcı olur.

Ekran süresini sınırla: Uzmanlara göre, arada bir görüntülü sohbet haricinde, 18 ayın altındaki çocuklar tarafından dijital ekran kullanılmasını önlemek gerekir. Kapsamlı araştırmalar, ekranlarla (TV, akıllı telefonlar ve tabletler) çok fazla zaman geçiren bebeklerin dil gelişimini geciktirdiğini göstermektedir. Bebek veya yürümeye başlayan çocuk tarafından ekran karşısında geçirilen süre, bunun yerine ebeveynlerle sözlü etkileşimde daha iyi geçirilebilir.

Bir bebeğin dil gelişimi konusunda yolunda görünmediği senaryolar olabilir. Ancak, onu geliştirmek için çalışabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. The Importance of Baby Talk; University of Connecticut
  2. Birth to One Year; American Speech-Language-Hearing Association (ASHA)
  3. Where We Stand: Screen Time; American Academy of Pediatrics

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir