Düşükten Sonra Vücudun Toparlanması İçin Ne Yapmalı?

Düşük Sonrası Fiziksel Bakım Nasıl Olmalı?

Düşükten sonra vücut oldukça hızlı iyileşir (erken veya geç). Genellikle, bir kadın düşük yaptıktan sonra iki ila dört hafta içinde yumurtlar ve iki haftalık yumurtlamadan sonra normal bir adet dönemi geçirir. Aşağıda, düşük yaptıktan sonra kendinize bakmanın birkaç yolu var.

1. Dinlenme:

Travmatik bir deneyim yaşadınız ve iyileşmek için zamana ihtiyacınız var. Bu yüzden olabildiğince dinlenin. Zihinsel olarak zorlayıcı olabileceğinden uyumakta zorlanabilirsiniz. Uykunuzu sağlamak için ılık süt içebilirsiniz. Yapabildiğiniz her an hafif egzersizler de yapmalısınız.

2. İlaç:

Düşük yapma ağrısı, düşük yapmanın niteliğine bağlı olarak değişebilir. Bazı antispazmodik ağrı kesiciler alabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Ancak ağrınız zamanla artarsa, tıbbi yardım almanız gerekir.

3. Sıcaklığınızı İzleyin:

Düşükten sonraki ilk beş gün için vücut ısınız düşer. Düşükten sonraki yüksek ateş, vücutta bir enfeksiyon olduğunu gösterebilir.

4. Uygun Hijyeni Koruyun:

Düşükten sonra kanama olduğunda pamuklu hijyenik ped kullanın ve her 4-6 saatte bir değiştirin. Ayrıca vücut ısınızı düzenlemek için günde bir veya iki kez duş almanız gerekir (hava izin verdiği ölçüde). Enfeksiyonlara yol açabileceğinden vajinal bölgenizi temizlemek için duş almayın veya dezenfektan kullanmayın.

5. Sıcak ve Soğuk Kompress:

Birçok kadın, düşük yaptıktan sonra baş ağrısı çeker. Sıcak ve soğuk kompres kullanmak size biraz rahatlama sağlayabilir ve karın kramplarını hafifletebilir.

6. Düşükten Sonra Sağlıklı Beslenme:

  • Düşük yaptıktan sonra vücudunuzun yeniden inşa edilmesi ve yakıt ikmali yapması gerekir, bu nedenle sağlıklı beslenin. Yemeklerinizin protein, karbonhidrat, lif, yağ ve temel mineral ve vitamin içerdiğinden emin olun.
  • Sağlıklı yağlar için hindistancevizi yağı, tereyağı ve zeytinyağı yiyebilirsiniz.
  • Vücudunuzu yumurta, peynir, kümes hayvanları, kırmızı et, sakatat ve deniz ürünleri (sardalya ve somon) gibi proteinlerle yeniden oluşturun.
  • Bütün meyve ve sebzelerin beslenmesi yüksektir ve hazırlık süresi gerektirmez. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, Brüksel lahanası, mercimek, soya fasulyesi ve papaya, çilek ve greyfurt gibi meyveler sizin için iyidir.
  • Hamileyken kalsiyum seviyeleri düşerek kalsiyum yönünden zengin gıdalar tüketmeyi gerekli kılar. Bu nedenle süt, süt ürünleri, kuru meyveler, soya ve yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumca zengin besinler tüketmek önemlidir.

7. Sulu Kalın:

Kayıptan kurtulmak için vücudunuzun suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden her gün en az sekiz bardak su için. Meyve suları, bitki çayları (nane veya papatya) ve ılık et suyu eklemeyi deneyebilirsiniz. Kafein bir idrar söktürücü olduğundan ve vücudu iyileştirmeye çalışmayacağından kafeinli içeceklerden uzak durun.

8. Düşükten Sonra Cinsellik:

Vücudunuzun iyileşmesine izin vermeniz gerektiğinden, düşükten sonraki ilk iki hafta cinsel ilişkiden kaçınmaya çalışın. Kanamanın durmasını bekleyin ve rahim ağzınızın kasılması ve kapanması için yeterli zaman verin. Tekrar bir aile planlamaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Yakın zamanda hamile kalmak istemiyorsanız bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir