Düşükten Sonra Tekrar Hamileliğe Hazırlık Süreci

Düşük yaptıysanız, muhtemelen ne zaman olduğunu merak ediyorsunuzdur ve eğer, tekrar hamile kalabilirsiniz. Her şeyden önce, gebeliklerin %20’sinin düşükle sonuçlandığını anlamak çok önemlidir. Bu, deneyiminizle benzersiz olmadığınız ve muhtemelen gelecekte doğacak bir bebek taşıyabileceğiniz anlamına gelir. Çoğu zaman, düşük yapmayı önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur ve bunun gerçekleşmesinden sorumlu hissetmemelisiniz. Aşağıda, düşük yaptıktan sonra devam etmek ve hamileliğe hazırlanmak için bazı yararlı ipuçları verilmiştir.

Suçluluğun Ötesine Geçin!

Düşüklerin çoğu önlenemez ve dış etkenlere bağlı değildir. Bunu zihniyetinize ne kadar hızlı dahil ederseniz, devam etmek ve başka bir hamileliğe hazırlanmak o kadar kolay olacaktır. Pek çok kadın bir sonraki hamileliğin aynı olacağından ve tekrar düşük yapacaklarından endişelenir.

Düşük yapma geçmişiniz veya bazı kalıtsal sorunlar olmadıkça, bunun doğru olduğuna inanmak için hiçbir neden yoktur. Olumlu bir tutum sergilemek ve suçluluk duygusunu ortadan kaldırmak size gelecekteki hamileliklerde çok yardımcı olabilir.

Ne yapabilirsin?

Düşük sorunlarınızın genetik veya çevrenizdeki bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorsanız, daha eğitimli olmak iyi bir fikirdir. Düşüklere neden olabilecek şeyler hakkında bilgi edinin ve durumunuzu etkilemiş olabilecek bu öğelerden herhangi birini değiştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

ilenizin tıbbi ve genetik geçmişini öğrenin. Alman kızamığı, su çiçeği ve benzerlerine karşı aşı olduğunuzdan emin olun. Sigarayı ve içkiyi bırakın; dengeli yemek yediğinizden ve bol miktarda egzersiz yaptığınızdan emin olun. İş yeri ortamınızın güvenli olduğundan ve zararlı maddeleri solumadığınızdan emin olun.

Sahip olduğunuz tüm sağlık sorunlarının kontrol altında tutulabileceğinden emin olun. Bu, diyabet, astım ve gebeliğinizi etkileyebilecek diğer sorunları içerir. Birden fazla düşük yaptıysanız, farkında olmadığınız bir durumunuz olup olmadığını ve rahminizle ilgili her şeyin doğru çalışıp çalışmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Kendinizi Zihinsel Olarak Hazırlayın!

Düşük yaptıktan sonra sağlıklı bebekleri olan başkalarıyla konuşmanıza yardımcı olabilir. Güvensizlikleri ve korkularıyla nasıl başa çıktıklarını öğrenin. Bazı ipuçları ve önerileri size yardımcı olabilir. Çoğu kadının bir noktada düşük yaptığını ve sağlıklı bir hamilelik geçirme şansınızın %0’e yakın olduğunu unutmayın. Olumlu bir tavır takınmaya çalışın ve her hamileliğin kendi evreni olduğunu ve geçmişte deneyimlediklerinizle ilgili olmadığını anlamaya çalışın.

Umarım, bu fikirleri akılda tutarak, çok yakında sağlıklı bir hamilelik ve güzel bir bebek için hazır olacaksınız!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir