Düşükten Sonra İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

Düşükten sonraki ilk regl dönemi, normal regl dönemlerinizden daha ağır olacaktır ve buna şiddetli kramplar eşlik eder. Ancak, tüm kadınlar bu kramplardan muzdarip değildir. Ayrıca kan pıhtıları da fark edeceksiniz ve bu süre dört ila yedi gün sürüyor. Ancak yine her kadın için aynı olmayabilir.

Normal bir düşük ile kürtaj sonrası oluşan ilk adet kanaması arasında da bir fark vardır. Bu, ilk dönemin nasıl olacağını ve ne zaman olacağını belirlemeyi zorlaştırır. Diğer kadınlarla karşılaştırmak boşuna olabilir ve jinekoloğunuz danışılacak en iyi kişi olacaktır.

İlk Adet Kanamasının Başlamasından Önce İyileşme:

Normal bir iyileşme ise, hormonlar üç hafta içinde çalışmaya başlar ve vajinal kanamanız veya başka herhangi bir fiziksel semptomunuz olmaz. İyileşmenizin sağlıklı ve normal bir hızda olup olmadığını belirlemek için semptomlarınızı kontrol etmelisiniz. Hormon değişiklikleriyle birlikte bazı yaygın senaryolar ve semptomlar vardır.

En Yaygın İyileşme:

Düşükten kaynaklanan kanama bir hafta içinde yavaşlayacaktır. Ancak kanama bittikten sonra neredeyse bir hafta boyunca rastgele lekelenme meydana gelebilir. HCG seviyeleri, lekelenmenin sonunda veya düşük veya genişleme ve küretajdan (D&C) yaklaşık on gün sonra sıfıra gelecektir.

Doğurganlık monitörü yumurtlama yaptığınızı söylüyor, ancak aslında yumurtlamıyorsunuz. Doğal servikal mukus olan, ancak doğurganlık belirtisi olmayan sarı veya kahverengi vajinal akıntı fark edeceksiniz. Çoğu durumda, düşük yaptıktan sonra bu döngüde yumurtlamaya girmeyeceksiniz.

Bazı kadınlar, anormal vücut ısısı veya yumurtlama krampları gibi hafif gebelik semptomları yaşayabilir. Bu semptomlar vücudun hormon seviyelerini normalleştirme çabasından kaynaklanacaktır. Hemen işe yarayacaklar ve ilk adetlerini dört ila beş hafta içinde veya bazen yedi haftadan sonra görebilirler.

Sıcaklıkların grafiğini çizerseniz, bunların yerinde olduklarını fark edeceksiniz ve dalgalanmaların olması oldukça normaldir. Sonunda, ağır veya hafif olabilen adet döneminiz geri döner ve şimdilik ‘normal’ olmayacaktır.

Daha Az Yaygın ve Hala Normal İyileşme:

Kanama ve ara sıra lekelenme hızla yavaşlayacaktır. Bir veya iki hafta sonra, ağır olacak ve ağrı ve şiddetli kramplarla birlikte gelen kanama yaşayacaksınız. Bu, adet döneminiz değildir (Gerçek bir adet dönemine kavuşmak için arka arkaya yaklaşık 20 gün kanamamanız gerekir). Jinekoloğunuza danıştığınızda bile, sizden lekelenme tamamen durana kadar beklemenizi isteyebilir.

Birkaç gün içinde durur ve tekrar fark edilebilir. Bunun nedeni, doğal düşük veya D&C sırasında plasental dokunun küçük bir kısmının gözden kaçmış olmasıdır. Rahme yapışık olan bu doku bir miktar kan almaya devam ederek gebelik hormonları üretir. Sonunda vücudunuz bebeğin olmadığını algılar ve dokudan kurtulmaya çalışır. Bu nedenle düşük kanaması tekrar meydana gelir. Ancak o zaman, hCG seviyeleri sıfıra gelir, böylece yeni bir adet döngüsü başlayabilir.

İzlenmesi Gereken Anormal İyileşme:

Düşük nedeniyle kanama sona erer ve neredeyse üç hafta boyunca kanama yaşarsınız, bu işlem durur, ancak birkaç gün içinde tekrar başlayabilir. Bazen daha ağır olur ve bunu adet döneminiz olarak kabul edebilirsiniz.

HCG seviyenizi kontrol etmelisiniz. Bu zamana kadar seviyeler sıfır olmalıdır. Ancak 100 veya daha yüksek görünebilirler ve doktorunuz sizden beklemenizi ve fark etmenizi isteyecektir. Seviyeler yüksek kalırsa ve işler yolunda giderse, bir miktar doku ile birlikte başka bir kanama yaşarsınız. Bu devam ederse, bir D & C’ye ihtiyacınız olabilir.

Haftalar sonra bile lekelenme yaşayan, ancak sıfır veya düşük hCG hormon seviyelerine sahip olanlar, hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Durum böyleyse, doktorunuz vücudunuzu adet döngüsünü yeni tamamlamış gibi davranmaya zorlayan bir progesteron dozu verecektir. İlaç vücuttan çıktığında, progesterondaki ani düşüş vücudunuzu adet zamanı geldiğine dair kandıracak ve kanamaya başlayacaksınız. Hafif veya ağır kanama olabilir, ancak adet dönemi olarak sayılır.

Hamile kalmaya çalışmadan önce bir süre beklemelisiniz. İşe yaramazsa, doktorunuz adet döngünüzü düzenlemek için birkaç ay doğum kontrol hapları önerebilir.

Ciddi Bir Sorunu Gösteren Adet Döngüsü:

Kanama, daha sonra ağırlaşmak için yavaşça azalacaktır. Aşırı kanamadan ve asla bitmeyen acı verici durumdan dolayı bitkin ve ciddi şekilde hasta olabilirsiniz.

HCG seviyeleri 500 veya daha yüksek olacaktır. Doktorunuz sizden beklemenizi ve kontrol etmenizi isteyebilir veya bir test planlayabilir. Kanama ağır olabilir ve siyah doku kısımlarını fark edebilirsiniz. Bu, tuvalete her gittiğinizde sizi endişelendirebilir.

Daha önce olduğundan daha yüksek veya daha düşük değerler verebilen başka bir hCG testi yapılabilir. Doktorunuz hamileliği ortadan kaldırmak için size birkaç soru soracaktır veya bir sonogram ile devam edebilir.

Bu semptomlar herhangi iki durumdan dolayı gelişebilir:

  • Vücut sisteminizi birkaç ay boyunca yüksek hCG seviyeleri ve ağır kanama üretmesi için tetikleyen kısmi molar hamileliğiniz olabilir. Vücudunuz hormonları sisteminizden tamamen temizleyene kadar gebe kalamazsınız.
  • Üreme sisteminde, onu yok etmek için dilatasyon ve küretaj (D&C) veya metotreksat tedavileri gerektirebilecek bir doku kalıntısı olabilir. Doktorunuz size yalnızca doku çıkarılması için en iyi tedaviyi önerebilir. Tedaviyi ne kadar erken yaptırırsanız kanama, bilinç kaybı veya demir eksikliği risklerinden o kadar uzak durabilirsiniz. Kalan doku da bazı durumlarda enfekte olabilir.

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir