Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınabilir Mi?

Düşükten Sonra Gebelik

Düşük yaptıktan sonra bebek yapmaya çalışmak korkutucu olabilir. İlk hamileliğinizde veya hatta ilk iki veya üçünüzde düşük yaptıysanız, doğacak bir bebeği başarıyla taşıyıp taşımayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Yalnız değilsin ama umutlu olmak için her türlü sebep var. Tüm gebeliklerin yüzde 10 ila 20’si düşükle sonuçlanır; bu beşte birdir. Bu kadınların çoğu normal, sağlıklı hamilelikler geçiriyor.

Düşük ve Tekrar Denemeye Hazırlanmak

Düşükten kaynaklanan kanama sona erer ermez cinsel yaşamınıza devam etmeniz genellikle güvenlidir. Tıbbi olarak konuşursak, çoğu kadın ilk normal regl dönemini tamamladıktan dört ila altı hafta sonra tekrar hamile kalabilir. Ancak bazı çiftler, kayıp ve keder duygularıyla başa çıkmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Bu nedenle birçok tıp uzmanı, tekrar hamile kalmayı denemeden önce üç ay beklemenizi önerir. Bu aynı zamanda adet döngünüzün iyileşmesi için zaman kazandırır. Sadece siz ve eşiniz ikinizin de ne zaman hazır olduğunuzu gerçekten anlayabilirsiniz.

Başa çıkmakta zorlanıyorsanız, yakın arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun. İhtiyacınız olan şey buysa, sağlık uzmanınıza danışmanlık veya bir destek grubu hakkında danışın. Unutmayın, kaybedilen bir hamilelik bir yas gibi olabilir – duygularınızı şişirmeyin.

Bir Düşük Bir Diğerini Garanti Etmez

Tıp uzmanları, düşüklerin çoğunun rastgele, hatalı bir kromozomdan kaynaklandığını ve genellikle sonraki gebeliklerde tekrar etmediğini düşünüyor. Bir veya iki düşük yaptıktan sonra bile, altta yatan bir sağlık sorununuz olması olası değildir. Göründüğü kadar acımasız, birçok düşük tamamen tesadüfen gerçekleşir.

Düşük (ler) inizin olası nedenleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun ve hamileliği kaybetme riskinizi artırabilecek sigara veya alkol gibi faktörleri ortadan kaldırın. Arka arkaya üç veya daha fazla düşük yaptıysanız, altta yatan bir neden olup olmadığını belirlemek için doktorunuzdan testler isteyin.

Korkularınızla Başa Çıkmak

Düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalırsanız endişeli, ağlamaklı ve hatta depresyonda hissedebilirsiniz. Bu duygular kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de insanlar mutlu olmanızı bekliyorsa. Yalnız gitme. Partneriniz, doktorunuz veya arkadaşlarınız ve aileniz olsun, biriyle konuştuğunuzdan emin olun. Bazı kadınlar, hamilelik önceki düşük yapma aşamasını geçene kadar ilişkileri veya en yakın aile çevresi dışında kimseye söylememeyi seçerler. Senin için en iyisini sadece sen biliyorsun.

Bununla birlikte, ihtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınız ve aileniz değerli bir destek kaynağı olabilir. Hamilelikte tarama ve bebeğin kalp atışını duyma gibi önemli kilometre taşları da rahatlamanıza ve daha olumlu düşünmenize yardımcı olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.