Düşükten Sonra HCG Değeri: Ne Zaman Sıfıra Dönüyor?

Düşükten sonra hcg değeri ne zaman düşer? Düşük sonrası beta hcg değeri düşmeyenler? Beta hcg doğum veya kürtajdan ne kadar zaman sonra sıfırlanır? Düşük sonrası Beta HCG hormonu seviyeleri ne zaman normale döner?

HCG (insan koryonik gonadotropin), plasentanızın fetal büyümeyi desteklemek için ürettiği bir gebelik hormonudur. Sağlıklı gebeliklerde genellikle ilk birkaç hafta 48 ila 72 saatte bir ikiye katlanır ve kan ve idrar testleri ile tespit edilebilir. HCG seviyeleri düşerse, tıbbi olarak düşüğün göstergesi olabilir.

Düşükten sonra hCG seviyelerinin ne kadar süre kaldığını ve genellikle hamilelik öncesi duruma ne zaman döndüğünü anlamak için bu yazıyı okuyun.

Bakınız: HCG İnsan Koryonik Gonadotropin Nedir?

Düşük Yaptıktan Sonra HCG Seviyelerinin Sıfıra Düşmesi Ne Kadar Sürer?

Süre kadından kadına değişir. Düşük sırasında hCG seviyenizin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olması muhtemeldir. Genellikle, 5 mIU / mL‘nin altındaki test sonuçları negatif veya sıfır olarak kabul edilir.

Hamileliğinizin ilk aylarında düşük yaptıysanız, seviyeleriniz genellikle düşüktür ve hCG seviyeleri daha kısa sürede sıfıra döner. Öte yandan, düşük sırasında seviyeler yüksekse veya hamileliğinizin sonlarında düşük yaptıysanız, sıfıra dönmeniz birkaç gün veya hafta sürebilir.

Örneğin Amerikan Klinik Kimya Derneği’ne (AACC) göre, idrar hCG ve serum hCG seviyelerinin sisteminizden kaybolması 9 ila 35 gün sürebilir.

HCG Seviyeleri Düşükten Sonra Neden Artmaya Devam Ediyor?

Aşağıdaki durumlarda hCG seviyesi düşük yaptıktan sonra artabilir:

  • Heterotropik gebelik: Eşzamanlı olarak rahim dışı (dış gebelik) ve rahim içi gebelik).
  • Kalıcı trofoblastik hastalık: Molar gebeliğin çıkarılmasından sonra molar doku tekrar büyümeye başlar.

Düşük Yaptıktan Ne Kadar Süre Sonra Hamile Kalınır?

Bazı doktorlar üç ay beklemeyi önerebilirken, bazı uzmanlar erken düşük yaptıktan sonra gebeliği ertelemeye gerek olmadığı görüşündedir.

Bakınız: Hamilelikte Düşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düşükten Sonra Yanlış Hamilelik Pozitif Test Sonucu Olur Mu?

Evet, düşük yaptıktan sonra yanlış pozitif bir test sonucu alabilirsiniz. Çünkü hCG, düşük olduktan sonra izleyen haftalar boyunca kan dolaşımınızda kalabilir. Bu nedenle, evde yapılan hamilelik testi sonuçları hamile olmadığınızda bile hamile olduğunuzu gösterebilir.

Bakınız: 2 Düşükten Sonra Güvenli Gebelik Planlamak

Düşük Yaptıktan Sonra Sisteminizde HCG İle Yumurtlama Olur Mu?

hCG hormonu, normal yumurtlama sürecinizi baskılayabilir. Bir sonraki döngünüz yalnızca hCG seviyeleri 5mIU / mL’nin altına düştüğünde başlayabilir.

Düşük yapıldıktan sonra evde yapılan gebelik testinin pozitif çıkması normaldir. Düşük ile başa çıkmanız zaman alır, ancak yakında normale döneceksiniz. Düşük yaptıktan sonra hCG seviyeleri hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Bir sonraki hamileliğinizin ne zaman olacağı ve almanız gereken bakım konusunda size rehberlik edebilirler.

Kaynaklar:

  1. HCG (Urine); University of Rochester Medical Center
  2. Pregnancy Test (hCG); American Association for Clinical Chemistry

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir