Düşükten Sonra Hamile Kalmak Zor Mu?

Çoğu kadın, altta yatan ciddi bir neden yoksa, düşük yaptıktan sonra sağlıklı bir hamilelik geçirebilir. Kadınların yaklaşık %1 veya %2’si arka arkaya iki düşük yapar. İkiden fazla düşük yapanlara doktorlar, hala hamile kalıp kalamayacağınızı belirlemek için özel testler önermektedir.

Düşükten sonra vücudunuz hızla iyileşecektir. Ancak hamile kalmaya çalıştığınızda, duygusal durumunuz fiziksel durumunuzdan daha fazla çalışır. Üzüntü, suçluluk ve öfke gibi duygularınıza zaman ayırmalı, sakinleşmeli ve nihayet hazır olduğunuzda hamile kalmak için doğru zamanı doktorunuza danışmalısınız.

Bir düşük yaptıysanız: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kadınların tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce altı ay beklemelerini önermektedir. Ancak bunun için uygun bir kanıt yok. Yeni araştırma bulguları, düşük yaptıktan sonra 6 ay içinde hamile kalan kadınların, gebe kalmak için daha uzun süre bekleyen kadınlara kıyasla tekrar düşük yapma veya başka gebelik sorunları yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu söylüyor.

İki veya daha fazla düşük yaptıysanız: Birden fazla düşükün nedenlerini ve tekrar hamile kalmanız için doğru zamanı belirlemek için doktorunuzla konuşmalısınız. Doktor, genetik testler (ebeveynlerin kromozomal anormallikleri kontrol etmek için) ve görüntüleme testleri (rahim problemlerinizi kontrol etmek için) gibi bazı testleri yapacaktır.

Molar gebelik geçirdiyseniz: Molar gebelikte rahim iyi huylu bir tümör geliştirir ve plasenta bir grup kistle birlikte hızla büyür. Ne zaman gebe kalmaya çalışabileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız. Bu şekilde düşükten sonra genellikle altı aydan bir yıla kadar beklemeniz gerekebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir