Düşükten Sonra Gebelik Şansı

Düşük sonrası hemen hamile kalınabilir mi? Düşükten sonra kaç ay sonra hamile kalınabilir? Düşük yaptıktan sonra ne zaman hamile kalınabilir? Düşükten sonra ne zaman çocuk sahibi olabilirim?

Düşük Sonrası Hamilelik

Düşük, hem duygusal hem de fiziksel olarak dayanılmaz olabilir. Düşük için iyileşme süresi iki gün kadar erken olabilirken, kayıptan kaynaklanan duygusal kederden kurtulmak daha uzun sürebilir. Herhangi bir nedenle bir bebeği kaybetmek zorunda kaldıysanız, iyileşmek için maksimum zamana ihtiyacınız olması doğaldır.

Bilmeniz ve hatırlamanız gereken önemli bir gerçek, düşük yapmanın çocuk doğumunun sonu olmadığıdır. Çoğu kadın, kürtaj veya düşük yaptıktan sonra sağlıklı bir hamilelik geçirir. Düşükten sonra hamilelik planlıyorsanız, düşük yaptıktan sonra hamilelikle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken birçok gerçek vardır.

Düşükten Sonra Gebelik:

İşte size yeniden gebe kalmaya hazır olup olmadığınızı değerlendirmenize, gebeliği planlamak için en iyi zamanı anlamanıza, doktorunuzun önerebileceği çeşitli testler ve alınması gereken sağlıklı önlemler hakkında konuşmanıza yardımcı olacak birkaç şey.

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak yeniden hamile kalmaya hazır olduğunuzda, bazı ihtiyati tedbirler almanız tavsiye edilir. Süreci sürdürmek için gerçekten fiziksel olarak hazır olup olmadığınızı anlamak için doktorunuza danışın. Hem fiziksel hem de duygusal olarak hamile kalmaya hazır olup olmadığınızı değerlendirmek amacıyla dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Düşüklerin Sıklığının Değerlendirilmesi:

Çok az kadın tek bir düşük yaşarken, diğerleri bu tatsız deneyimi birden fazla kez yaşama eğilimindedir. Bazı durumlarda, hamile olma durumu bilinmeden bile düşük gerçekleşebilir. Genellikle düşük, hamileliğin 20. haftasından önce olma eğilimindedir. Doktorunuza danıştıktan sonra daha fazla düşük yapmaktan kaçınmak için sağlık durumunuz hakkında iç gözlem yapmanız önemlidir.

Gebelik Planlamadan Önce Yapılan Testler:

Düşük yaptıktan sonra, zihinsel olarak başka bir hamilelik planlamaya hazır olduğunuzda doktorunuz genellikle sağlık durumunuzu kontrol edecektir. Düşükten sonra hamilelik şansınızı ve vücudunuzun bunu yapacak kadar uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan farklı türlerde testler vardır.

Doktorunuz, kişisel sağlık geçmişinize bağlı olarak aşağıdakilerden herhangi birini önerecektir. Genellikle yapılan testleri öğrenmek zihinsel olarak hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Jinekoloğunuzun önerebileceği testlerden bazıları şunlardır:

1. Kan Testleri:

Hormonlarınız veya bağışıklık sisteminizle ilgili altta yatan sorunları tespit etmek için genellikle bir kan testi önerilir. Doktor, düşük yapma geçmişinize dayanarak bunu tavsiye edecektir.

2. Kromozom Testleri:

Sık sık düşük yapmanın altında yatan faktörlerden biri kromozomlarınızdır. Siz ve eşinizden, hamileliğin geçmesini etkileyen kromozomal yapının olasılıklarını analiz etmek için kan testi yaptırmanız istenecektir.

3. Ultrason:

Hem rahim ağzınızın hem de rahiminizin sağlığını kontrol etmek için genellikle bir ultrason yapılır. Tarama, koşullara bağlı olarak dahili veya harici olarak yapılır. Doktorunuz, gebe kalmaya devam etmeniz için size yeşil bir sinyal vermeden önce kapsamlı bir iç muayene yapmak isteyecektir.

4. Histeroskopi:

Bu, rahim ağzınızdan rahim içine histeroskop adı verilen küçük bir teleskopun yerleştirildiği bir işlemdir. Doktor daha sonra rahim duvarlarını ve fallop tüplerini incelemek için salin enjekte ederek rahim boşluğunu genişletecektir. Bu genellikle fallop tüplerinizin ve uterus sisteminizin sağlığını incelemek için yapılır.

5. Histerosalpingografi:

Bu teknik, rahim boşluğunuzu gösellemek için boyayı ve X-Ray ile çalışmak için fallop tüplerini içerir. Bu, jinekoloğunuzun gelecekteki olasılığı belirlemek için spesifik olarak incelemek istediği şeye dayalı olarak önerilir.

6. Sonohisterogram:

Rahiminize vajina ve rahim ağzından bir sıvı enjekte edilir. Daha sonra astarın sağlığı doktor tarafından ultrason ile kontrol edilir.

Bakınız: Düşük Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Düşükten Sonra Gebelik İçin En İyi Zaman:

Bir düşük yaptıktan hemen sonra uterusunuz olaydan sonra normal işleyişine döndüğü için hamile kalmak oldukça mümkündür. Bununla birlikte, çoğu zihinsel yeteneğinize ve hamileliği planlamanıza bağlıdır.

İdeal zaman diye bir şey olmasa da, çoğu uzman başka bir hamileliğe geçmeden önce en az altı ay beklemenizi önerir. Bazı vakalar, altı aydan önce hamile kalan kadınların daha sonra sağlıklı bir doğuma ilerlediğini bildirirken, bu büyük ölçüde geçmişte yaptığınız düşüklerin sayısına da dayanmaktadır.

Molar Gebelikte Özel Durum:

Plasentanızın fetustan ziyade anormal bir kist kütlesine dönüştüğü bir molar gebelik durumunda, düşük kaçınılmazdır. Tekrar gebe kalmayı planlamak için bir molar hamilelikten sonra altı aya kadar bekleyebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir