Düşükten Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Düşük sonrasıyla uğraştıktan sonra adet düzensizliği yaşamak zordur. Hamile kalmamanın psikolojik baskısını hissedebiliyordunuz. Kanamanız sırasında akış hafif, ağır ve belirlenemez olabilir.

Düşükten sonra adet düzensizliği arkasındaki nedenler şunlar olabilir:

1. Vücudunuzun rahimdeki pıhtı veya doku kalıntısından kurtulma girişimi:

Hamileliğinizin ilk aşamasında düşük yapmışsanız, normal bir adet olarak göründüğü için düşük yapıp yapmadığınızı bilemezsiniz. Ancak, hamileliğin sonlarında düşük yaptıysanız, bir miktar doku pıhtısı kalmış olabilir veya kalan plasenta adet düzeninizi değiştirebilir.

2. Hamilelikten önce düzensiz adet görmek:

Hamilelikten önce düzensiz adet döngüsü yaşadıysanız, düşük yaptıktan sonra aynı rutine devam etme olasılığınız yüksektir. Ancak, düşük yapmadan önce düzenli ve sonrasında düzensiz bir adet döngüsü yaşadıysanız, derhal doktorunuza danışmalısınız.

3. Artık yumurtlamıyor olmanız:

Genellikle, yumurta üretirken rahim zarını dökersiniz. Yumurtlamıyorsanız, yani yumurta üretemiyorsanız, rahim duvarı büyür, kalınlaşır ve kanamaya yol açar. Tıpkı bir adet dönemi gibi, sivilceli veya ağır olacak.

4. Zayıfsanız ya da obezseniz:

Adet düzensizliği, vücut ağırlığınızdan da kaynaklanıyor olabilir. Kadınlar beslenme ve egzersiz nedeniyle zayıfsa, daha uzun süren adet kanamaları olabilir.

5. Tekrar hamile olmak:

Birkaç ay sonra adet görmezseniz, tekrar hamile kalma şansınız vardır. Durum buysa, doktorunuza görünmelisiniz.

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir