Düşükle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Düşük yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Düşük yaptıktan sonra yalnız mı hissediyorsunuz?

Yalnız değilsin. Pek çok kadın düşük yaptıklarında kendilerini yalnız, suçlu ve utanmış hisseder.

Düşüklerin halk tarafından algılanması üzerine yapılan bir araştırma, çoğu insanın düşüklerin hamileliklerin yalnızca %5’inde gerçekleştiğine inandığını ortaya koydu. Aslında, gebeliklerin %15-20’sinde düşük olur. Bu, beş gebelikten birinin düşükle sonuçlandığı anlamına gelir.

Yalnız değilsin!

Düşük yapmanın nadir olduğu algısının yanı sıra, birçok kadın da yanlış bir şekilde düşük yapmaya neden olacak bir şey yaptıklarına inanıyor. Bu doğru değil. Düşüklerin çoğu, anne veya babanın hatası değil, basitçe bir kromozomal anormallikten kaynaklanır.

Düşüklerle İlgili Yaygın Yanlış Kanaatler

Düşük yapmanın nedeni ile ilgili en yaygın yanlış anlamalardan bazıları şunlardır:

Stresli olay: Stres, düşüklere neden olabilir mi? Kadınlara hamilelik döneminde stresi düşük tutmaları söylense de, düşüklerin stresten kaynaklandığını destekleyen çok az bilimsel araştırma var.

Ağır bir nesneyi kaldırmak: Hamile kadınlara genellikle ağır bir şeyi kaldırmamaları söylenir. Ancak ilk üç aylık dönemde düşük yapma olasılığı düşüktür.

Önceki doğum kontrolü kullanımı (RİA veya doğum kontrol hapları): Çalışmalar, doğum kontrol haplarının veya bir RİA‘nın önceki kullanımının düşüklere neden olmadığını göstermiştir.

Yaşam tarzı seçimleri (alkol ve tütün): Uyuşturucu, alkol ve tütün aşırı kullanılırsa bir neden olabilir, ancak yaygın değildir.

Doğurganlık sorunları: Düşük yapan kadınların çoğu sağlıklı bir hamilelik geçirir. Düşük yapmak, doğurganlık problemleriniz olduğu anlamına gelmez.

Düşük yaptıysanız, bu deneyim hakkında ailenize ve arkadaşlarınıza açık olun. Kaçının düşük yaptığını öğrenmek sizi şaşırtabilir ve hayatınızın bu zor döneminde onların desteği önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir