Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Adet Olunur?

Adet düzensizliğiniz yoksa, adet kanamasının düşük yaptıktan sonraki bir ay içinde olması olasıdır. Yine de, adet döngünüz düzensizse, işler o kadar güneşli görünmeyebilir. Düşük yaptıktan veya kürtaj olduktan sonra ilk adet döneminizi etkileyen çok şey var. Sadece hormonların yanı sıra oyunda birçok faktör vardır.

Bu yazıda, bu faktörleri anlamanıza yardımcı olur ve düşükten sonraki ilk adetiniz, nasıl olacağı ve o sırada neler bekleyebileceğiniz hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Düşükten Sonra İlk Ne Zaman Adet Görülür?

Düşükten sonra ilk regl döneminizin geri dönmesi genellikle dört ila altı hafta sürer ve düzenli bir döngüye girmesi daha uzun sürebilir. Uzunluk, hamilelikten önceki dönemlerinizin ne kadar tutarlı olduğuna bağlıdır.

Adet döngünüzün geri dönüşü esas olarak aşağıdakilere bağlıdır:

1. hCG Seviyeleri:

İlk adet kanaması, vücudunuzdaki hCG seviyelerinin sıfıra ne zaman ulaştığına bağlıdır. Çoğu test formu, seviyeleri ” sıfır olup olmadığını özellikle belirtmez. Bu nedenle, ne zaman olacağını bilemeyebilirsiniz.

2. Hamileliğinizin Süresi:

Düşükten sonraki adet döneminiz aynı zamanda hamileliğinizin süresine de bağlıdır. Hamileliğin ilk aşamasında düşük yaptıysanız, adet döngüsü yaklaşık dört hafta içinde geri döner. Ancak ikinci üç aylık dönemin içindeyseniz, dönemin geri dönmesi iki ila üç ay sürebilir. Gebelik döneminde daha uzun sürdüyse, vücudun bir düşükten kurtulması zaman alır.

Düşük sırasında kanamadan sonra lekelenmeden arka arkaya 20 gün geçmelidir. Bu 20 günden sonra yaşayacağınız herhangi bir kanama gerçek adet kanaması olacaktır.

4 ila 6 hafta sonra bile adet görmüyorsanız ve hamilelikten önce düzenli bir adet döngüsü geçirdiyseniz, jinekoloğunuzu görmenizin zamanı gelmiştir.

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.