Düşük Sonrası Zihinsel İyileşme Nasıl Olur?

Düşük Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Düşük yapmak sadece vücudunuzu mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda sizi duygusal olarak kırılgan hale getirir. Düşüklerle etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz, ancak önce ne olursa olsun sizin hatanız olmadığını anlamalı ve buna inanmalısınız:

1. Kendinizi Suçlamayın:

Düşük, genellikle bir kromozomal anormalliktir ve sadece annenin ihmali değildir. Gelecekte ailenizi planlamak için atlatmanız gerekir.

2. Doktor Yardımcı Olabilir:

Doktorunuz, trajediyi anlamanıza yardımcı olacak ilk kişidir. Bir sonraki hamileliğinizde kaçınabileceğiniz nedenleri (yumurtalıklarda kist, uterus eğikliği, çok fazla stres, sigara vb.) size açıklayacaktır.

3. Stresten Uzak Durun:

Fiziksel ve zihinsel acıya da odaklanmayı bırakın. Hormonlarınızın zaten dengesiz olduğunu ve normalleşmelerinin biraz zaman aldığını unutmayın. Sinirli ve karamsar olacaksın. Vücudun iyileşme yolunda olduğunu ve biraz zaman alacağını anlayın.

4. Duygularınızın Nedenini Belirleyin:

Nedeni tanımlayın – Daha önce düşük yaptınız mı? Bebek sahibi olmak konusunda çaresiz miydin? 35 yaşından büyük müsün? Başarısız hamilelikten korktunuz mu? Her ne ise, sizi en çok neyin tetiklediğini bilmek konusunda kendinize karşı dürüst olun. Sebebini öğrenene kadar sorunu çözemeyeceğinizi anlamalısınız.

5. Başkalarıyla Konuşun:

Düşük yapmak kadar büyük bir şeyle uğraşırken, duygularını dışa vurman gerekir. Biriyle konuşun; arkadaşınız, aileniz veya bir profesyonel. Kendinizi yabancılaştırmak normaldir, ancak kendinizi özellikle partnerinizden dışlamayın. Unutma, o da çocuğunu kaybetti. Bunun hakkında konuşmak, biraz yükü almanıza ve daha iyi ilerlemenize yardımcı olacaktır.

6. Egzersiz:

Fiziksel olarak buna hazır olduğunuzda, deneyin ve egzersiz yapın. İyi bir egzersiz vücuttaki endorfin mutlu hormonları salgılar, stresle baş etmenize yardımcı olabilir. Yürüme gibi hafif egzersizlerle başlayın ve koşma ve diğer güçlü egzersizlere geçin. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

7. İlaç ve Tedaviler:

Depresyonla baş etmekte zorlanıyorsanız, doktorunuz aşağıdaki gibi düşük tedavisi önerebilir:

  • Antidepresan ilaçlar depresif semptomları azaltır.
  • Kederle başa çıkmak için psikoterapi.
  • Beyne elektrik akımları göndererek şiddetli vakaları tedavi etmek için elektrokonvülsif terapi (ECT).

Depresyonda kalmaya devam etmenize izin vermemelisiniz. Bunun yerine, bu duygulardan kurtulmak ve yeniden normal bir yaşam sürmek için her türlü çabayı gösterin. Ayrıca, sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir