Düşük Sonrası Vücuttaki Değişiklikler ve Fiziksel Etkileri Nelerdir?

İşte her kadının düşük yaptıktan sonra sahip olduğu bazı yaygın fiziksel ve duygusal etkiler şunları içerir:

Düşükten Sonra Fiziksel Sağlık

Vücudun semptomları hafifletmesi ve gücünü geri kazanması yaklaşık birkaç hafta ila ay sürer.

1. Kanama:

Düşük, fetüsün uterus zarından ayrılmasıyla gerçekleştiğinden, düşük sonrası kanama kaçınılmazdır. Düşük kanaması hafif bir lekelenme olarak başlar ve pıhtılarla birlikte daha ağır bir akışa doğru ilerler.

Bir veya iki hafta içinde azalırken, kanamanın süresi tıbbi veya cerrahi bir düşük olup olmamasına bağlıdır. Kanamanın iki haftadan fazla sürmesi durumunda hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Evde düzenli duş almalı ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için halka açık havuzları veya duşları kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

2. Enfeksiyonlar:

Vajinadan uterusa bakteriyel enfeksiyonu önlemek için fetal doku kalıntılarını uterustan çıkarmak için D&C (dilatasyon ve küretaj) ameliyatı yapılır. Antibiyotik veya cerrahi ile tedavi edilebilirler. Fetal kalıntılar fark edilmez ve cerrahi olarak ameliyat edilmezse, düşük sonrası vajinal akıntı ve pelvik ağrı ile sonuçlanır. Şiddetli ağrı, kramp, uzun süreli kanama ve ateş varsa doktora görünmelisiniz.

3. Ağrı:

Kasılmalar nedeniyle düşük sonrası ağrılar yaygındır. Rahim içindeki olaylar dizisi, karnı etkileyerek şiddetli karın ağrısına neden olur. Düşükten kaynaklanan kasılmalar da yoğun ağrıya neden olur. Bu ağrılar vücudun diğer bölgelerine yayılır ve en çok belden etkilenir.

4. HCG:

HCG hormonu, düşükten sonra birkaç ay kanda kalır ve seviyeler ancak plasenta dokusu tamamen ayrıldıktan sonra sıfıra gelir. Çoğu durumda, seviyeler 5 mlU/ml’nin altına düşer. Erken bir düşük yaşarsanız (sekizinci ila onuncu hafta civarında), bu haftalarda hormon zirvede olduğundan hCG seviyelerinin normale dönmesi daha fazla zaman alır. Sağlık uzmanınız kan örneğinizi alarak seviyeleri kontrol etmeye devam edecektir.

5. Düşükten Sonra Rahim:

Düşükten sonra serviksin kapanması ve uterusun normal boyutuna dönmesi en az iki hafta sürer. Ancak bazı durumlarda rahim içindekileri boşaltamaz. Bu durum, eksik düşük olarak adlandırılır. Bu düşük çok ağrılıdır ve şiddetli kramplarla ilişkilidir ve iki veya daha fazla hafta sürer. Bu durumda vücut çok fazla kanama ve yoğun ağrı ile küçük bir doğum eylemine girecektir.

Kanama ancak rahim normal boyutuna döndüğünde durur. Rahim bölgesine masaj yapmak, rahmin hamilelik öncesi boyutuna dönmesine yardımcı olur.

6. Emzirme:

Hamileliğinizin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, düşük yaptıktan sonra göğüslerde sızıntı veya sütün gelmesi yaşarsınız. Göğüsleriniz dolgun hissedebilir, ancak basınç yavaş yavaş azalır. Bazı durumlarda, doktorunuz düşük yaptıktan sonra hızlı iyileşme için ilaçlar yazabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir