Düşük Sonrası Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? Öneriler

Düşükten sonra hamileliği planlarken sağlıklı beslenmek ve yaşam tarzı sürdürmek sizin için daha da önemli hale geliyor. Bunun aynı zamanda uzun vadeli faydaları vardır ve komplikasyonsuz sağlıklı bir bebek doğurmanızı sağlar. Zamanında ve dengeli beslenmenin sağlanması, tekrar gebe kalmadan önce ve hamile kalırken en büyük önceliğe sahiptir.

Düşük Sonrası Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Aşağıdakiler genellikle hamileliği düşünürken doktorunuz tarafından önerilir:

1. Folik Asit Takviyeleri:

Gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit takviyesi almanız gerekebilir. Folik asit, fetüsü korur ve doğurganlık şansını artırır. Folat veya folik asit aynı zamanda “hamilelik süper kahramanı” olarak da adlandırılır. Folatın bebeklerde omurilik ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı gelişimini sağladığı söyleniyor. Folik asit, doğum öncesi aşamalarda fetüste nöral tüp defekti olasılığını azaltır.

2. Sağlıklı Kiloya Ulaşmak:

Bir sonraki hamileliği planlarken ideal kiloyu (VKİ) korumak çok önemlidir. Düşük kilolu veya fazla kilolu olmak, düşük yapma korkusu olsun veya olmasın, genellikle olumsuz etkilere neden olur. Kendinizi şımartırken kilonuza dikkat edin. Doğru beslenme çok önemlidir, çünkü beslenme açısından zengin dengeli bir beslenme programı izlediğinizden emin olmanız gerekir. Anne adaylarının çoğu, yardımcı olduğunu düşünerek aşırı yemek yeme eğilimindedir. Bu efsanenin aksine sağlıklı kilo ve besin alımını sürdürmek bir zorunluluktur.

3. Fitness:

Düşük yapma geçmişinden kaynaklanan fiziksel efordan korkuyor olsanız da, formda kalmak için düzenli egzersiz yapmanız çok önemlidir. Egzersize başlamadan önce bu konuda doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Fiziksel uygunluk, vücudunuzu yaklaşan doğum için esnek kılan bir zorunluluktur. Fiziksel eforun bebeğinize zarar verebileceğine dair herhangi bir doğuştan gelen korkuyu besliyorsanız, lütfen rahat nefes alın. Yararlı ve üretken bazı temel esneme hareketleri ve egzersizler yapmanıza yardımcı olacak iyi bir fiziksel uygunluk eğitmenine danışın.

4. Alkol ve Uyuşturucudan Kaçının:

Daha önce alkol, uyuşturucu ve sigara bağımlısıysanız, artık vazgeçme zamanı. Alkol ve uyuşturucu, fetüsün büyümesi için tehlikelidir. Gebe kalmayı planlarken tüm alışkanlıklardan çok önceden kurtulmanız tavsiye edilir. Ayrıca, sigara içenlerin, sigara içmeyen kadınlara kıyasla gebe kalma olasılığı genellikle daha düşüktür.

5. Yoga ve Meditasyon:

Yoga ve meditasyon gibi alternatif terapiler zihninizi güçlendirir ve vücudunuzu dengede tutar. Gebe kalmaya hazırlanırken bunları uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca yoga, yaklaşan olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Gebe kaldıktan sonra dengeli bir beden ve zihne sahip olmak, rahminizdeki büyüyen bebeğe de fayda sağlayacaktır. Bu nedenle yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yapmaya devam etmeniz önerilir.

6. Yeterli Fiziksel Dinlenme:

Aktif ve formda kalmak için rutin fitness yapmaya devam ederken, gün içinde bu kısa molaları vermek de önemlidir. Gebe kalmanın eşiğinde çalışan bir kadınsanız, işyerinde kendinizi aşırı derecede zorlamamaya çalışın. Kolay nefes alın ve yaşam tarzınızı dengelemek için metodik bir gün sürdürün.

7. Destek Grupları:

Düşük yaptıktan sonra gebe kalma mücadelesi, yalnız mücadeleniz değildir. Benzer bir geçmişi paylaşan kadınlara sahip destek gruplarını belirleyin. Bir kez daha gebe kalmak isterken iyimserlik seviyenizi artırmayı unutmamak için sürekli sohbetler ve tartışmalar sizi rahatlatacaktır. Konular hakkında konuşmak ve not alışverişinde bulunmak daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır.

Düşük Sonrası Psikoloji ve Duygusal Zorluklar

Hamilelik, bir kadın için yaşamı değiştiren bir olaydır. Daha önce düşük yaptıysanız, tekrar hamile kaldığınızda duygularınız daha da ağırlaşır. Aynı zamanda çok mutlu, endişeli, heyecanlı ve korkmuş olmak doğaldır. Hamile olduğunuz için mutluyken, düşük yapma olayı nedeniyle ailenizle sevincinizi ifade etme korkunuz olacaktır. Bilinmeyenin korkusuyla iyi haberi ikinci kez duyurmaktan daha çok çekiniyorsunuz.

Eşinizle karışık duygularınızı paylaştığınızdan emin olun. Duyguların aşırıya kaçtığını ve yönetilemez olduğunu düşünüyorsanız, konuyu ele almak için sizinle birlikte çalışacak bir psikoloğa danışmanızda bir sakınca yoktur.

Hamilelik, tıpkı doğum gibi doğal bir süreçtir. Bazen düşüğün kaçınılmaz olduğunu anlayın. Hamileliği kaybetmek kötü bir deneyim olsa da, düşüncelerinizi dindirmek için kendinize biraz zaman ayırın. Bir sonraki hamilelikten sonraki düşükleri yalnızca hazır olduğunuzu düşündüğünüzde planlayın. Duygusal kargaşayla başa çıkmak için zaman gerekir ve yalnız olmadığınızı unutmayın. Başarıyla geçirmiş olan diğerleri gibi bu aşamayı geçeceksiniz.

Doğru beslenin, sağlıklı kalın ve mutlu olun. Hepinize en iyi dileklerimizle.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir