Düşük Riskini Arttıran Nedenler Nelerdir?

Düşük yapmak son derece zordur ve ebeveynleri suçlu hissettirebilir veya neyin yanlış gittiğini merak edebilir.

Düşük, gebeliğin ilk 20 haftasında bir fetüsün kendiliğinden kaybı olarak tanımlanır. WebMD’ye göre, bilinen tüm gebeliklerin %15-25’i düşükle sonuçlanır. Ancak gebeliklerin %25-35’i fark edilmeden önce düşükle sonuçlanır.

Bir çözüm bulmak isteyen kadınlar için asıl acı gerçek, düşüklerin nedeninin genellikle bilinmemesidir.

Erken düşüklerin ana nedenlerinden biri kromozom anormallikleridir. Daha basit bir ifadeyle, yumurta ve sperm, bebeğin doğru şekilde gelişmesi için doğru sayıda kromozoma sahip değildir. Çünkü genellikle yumurta veya sperm hücresi hasar görür. Bu genetik problem anne veya babanın DNA’sı ile ilgisizdir ve genellikle rastgeledir.

Düşük yapmanın diğer bazı nedenleri şunlardır:

Yetersiz serviks: Bu durum genellikle düşüklere neden olur. Çünkü serviks büyümeye başladığında bebeği tutmak için çok zayıf veya çok kısadır. Erken tespit edilirse gebelik boyunca rahim ağzını ve bebeği desteklemek için küçük bir dikiş atılabilir.

Rahimdeki anormallikler: Bazı kadınlarda anormal şekilli bir rahim vardır ve bu da bir embriyonun doğru şekilde implante edilmesini zorlaştırabilir. Bazıları için embriyo implante edilebilir, ancak hayatta kalmak için gereken besinleri alamaz.

  • PCOS
  • Hormonal dengesizlik
  • Annenin yaşı
  • İlaçlar, alkol veya çevresel toksinler
  • Belirli hastalıklar veya bozukluklar (Örneğin diyabetle ilgili komplikasyonlar)

Düşük yapmak, gönül yarası ve kayıp duygularını beraberinde getirse de, bir kez düşük yapan kadınların yaklaşık %80’inin daha sonra sağlıklı bir hamilelik geçireceğini hatırlamak yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir