Düşük Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Kısaca

Düşük, bir embriyo veya fetüsün gebeliğin 20. haftasından önce ölmesidir. Düşük genellikle hamileliğinizin erken döneminde gerçekleşir – 10 düşükten 8’i ilk 3 ayda gerçekleşir.

Pek çok insan bu tür hamilelik kaybı yaşar. Aslında, gebeliklerin %10-20’si düşükle sonuçlanır. Ancak düşük yaygın olmasına rağmen duygusal olarak zor olabilir. Hamileliği kaybettikten sonra keder ve kayıp duyguları normaldir.

Düşük için tıbbi terim “kendiliğinden düşük” dür.

Düşüklerin nedenleri nelerdir?

Bir düşüğün tam olarak neden olduğunu bilmek zor olabilir, ancak buna neredeyse hiçbir zaman hamile kişinin yaptığı bir şey neden olmaz. Seks, egzersiz, çalışma ve çoğu ilacı almak gibi normal aktiviteler düşük yapmaya neden OLMAZ. Düşme gibi küçük yaralanmalar da genellikle düşüklere neden olmaz.

Düşüklere neden olduğu bilinen bazı şeyler şunlardır:

Döllenmiş yumurta anormal sayıda kromozoma (gen) sahip olduğunda. Bu rastgele olur, bu yüzden onu engelleyemez veya olmasına neden olamazsınız.

Şiddetli diyabet gibi bazı hastalıklar, düşük yapma riskini artırabilir.

Çok ciddi bir enfeksiyon veya büyük bir yaralanma, düşüklere neden olabilir.

Geç düşükler – 3 ay sonra – rahimdeki anormalliklerden kaynaklanabilir.

Art arda 2’den fazla düşük yaptıysanız, düşük yapma olasılığınız daha yüksektir.

Farklı düşük türleri nelerdir?

Birkaç tür düşük vardır:

Düşük tehdidi – Vajinal kanamanız var ve hafif kramplarınız olabilir, ancak rahim ağzınız kapalı kalıyor. Çoğu zaman kanama durur ve hamileliğiniz normal bir şekilde devam eder. Düşük tehdidi altındaki diğer yarısı kaçınılmaz düşükler haline gelir ve gebelik kaybıyla sonuçlanır.

Kaçınılmaz düşük – Kanamanız artıyor ve rahim ağzınız açılıyor. Bu olursa, hamileliğinizin devam etme şansı yoktur.

Tamamlanmamış düşük – Hamilelik dokusunun bir kısmı rahminizden çıkar ve bir kısmı içeride kalır. Kalan dokuyu çıkarmak için takip tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Tam düşük – Tüm gebelik dokusu rahminizden çıkar. Genellikle herhangi bir ek tedaviye ihtiyacınız olmaz.

Kaçırılan düşük – Krampınız veya kanamanız yok. Ancak ultrason, kalp atışı olmayan bir embriyo veya embriyosuz boş bir gebelik kesesi gösterir. Genellikle doku kendi kendine geçer, ancak tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Düşük tedavisi, kürtaj için kullanılanlara çok benzeyen ilaçları veya prosedürleri içerir. Aspirasyon sırasında doktor rahminize ince bir plastik tüp koyar ve nazikçe gebelik dokusunu çıkarır.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir