Düşük: Nedenleri, Tedavi ve Önleme

Düşük, hamilelik sırasında gerçek bir risktir, ancak bu konuda endişelenmemelisiniz. Bunun yerine, düşük olası risklerini, nedenlerini, uyarı işaretlerini ve kaçınma yollarını öğrenin. Bu yazı size tüm bu bilgileri sağlar.

Düşük Nedir?

Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce beklenmedik bir gebelik kaybıdır. Gebeliklerin yaklaşık %10 ila %20’si ilk trimesterde düşükle sonuçlanır. Düşük 13 haftadan önceyse erken, 13. hafta ve 24. haftalar arasındaki ikinci trimesterde olursa geç gerçekleştiği söylenir.

Hamilelik kaybı olarak da bilinen düşük, birkaç tıbbi faktör nedeniyle meydana gelebilecek doğal olarak meydana gelen bir olaydır.

Bir kadın adet gecikmesinden önce bazı düşükler meydana gelir.

Düşük Türleri Nelerdir?

Olma şekline bağlı olarak farklı düşük türleri vardır.

Düşük tehdidi: İlk trimesterde hafif lekelenme veya kanama olur, ancak hamilelik devam edecektir.

Tam düşük: Embriyo, fetus ve plasenta dahil olmak üzere tüm gebelik dokusu atılır.

Eksik düşük: Bir kısmı rahim içinde kalırken, dokunun sadece bir kısmı kanamayla geçilir.

Geciken veya sessiz düşük: Embriyonik ölüm vardır, ancak doku çıkarılması veya kanama yoktur.

Tekrarlayan düşük: Üç veya daha fazla ardışık gebelik kaybedilir.

Septik düşük: Düşük enfeksiyon kapar. Karın ağrısı, kanama, ateş, anormal kan testi ve kötü koku ile akıntı olabilir.

Yanık yumurta (embriyonik gebelik): Plasenta ve amniyotik kese vardır, ancak embriyo büyümez.

Ektopik gebelik: Döllenmiş yumurta rahim içine değil başka yerlere, çoğunlukla fallop tüplerine implante edilir.

Molar gebelik: Cansız döllenmiş yumurtanın rahme yerleştiği ve embriyo olarak gelişmediği, ancak plasentanın büyümeye ve hormon üretmeye devam ettiği anormal bir gebeliktir.

Düşük yapmak sizi depresif ve üzgün hale getirebilir. Hatta bazı kadınlar bunun için kendilerini suçlayabilir. Ama bu kendinize yaptığınız bir haksızlıktır. Düşük yapmak sizin suçunuz değildir, çünkü çeşitli sebepler ile meydana gelir.

Düşüğün Sebepleri Nelerdir?

Kromozom anormalliği nedeniyle fetüs gelişemezse genellikle düşük olur. Aşağıda tartışıldığı gibi başka nedenler de var:

Kromozomal anormallikler: İlk üç aylık dönemde kromozom bozuklukları nedeniyle birkaç düşük meydana gelir. Kromozomlar, genleri tutan hücrelerdeki yapılardır. Hem yumurta hem de sperm embriyoya 23 kromozom getirir ve kromozomlardan herhangi biri kusurlu hale gelirse genetik anormalliğe yol açar ve embriyonun büyümesini engelleyebilir.

Hormonal anormallikler: Düşük progesteron hormonu seviyeleri gibi hormonal seviyelerdeki dengesizlik, döllenmiş yumurtanın implantasyonunu engeller. Ayrıca, PCOS, hipotiroidizm gibi hormonal problemler, düşük riskini artırabilir.

Rahim veya servikal problemler: Bazı konjenital uterin anormallikler (septat veya bikornuat uterus gibi), uterin fibroidler, uterus yapışıklıkları (skar dokusu bantları) veya anormal veya zayıf serviks, yumurtanın implantasyonunu engelleyebilir veya plasentaya kan akışını etkileyebilir.

Kronik rahatsızlıklar: Tedavi edilmeyen veya kötü kontrol edilen diyabet, tiroid sorunları, kalp hastalıkları, böbrek ve karaciğer hastalıkları ve otoimmün hastalıklar (lupus gibi) embriyonun gelişmesi için elverişsiz bir rahim ortamı oluşturur.

Yüksek ateş: Hamileliğin erken döneminde vücut sıcaklığı 38.8 °C’nin üzerinde olan anormal ateşiniz varsa, embriyoya zarar verebilir ve hamilelik kaybına neden olabilir.

Düşük Sonrası Tedavi Nedir?

Tedavi, düşük tipine bağlıdır. Vücutta gebelik dokusu kalıntısı yoksa herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Ancak bir miktar doku varsa, aşağıdaki tedavileri yaptırmanız olasıdır:

  • Beklenti yönetimi: Kalan dokunun doğal yoldan geçip geçmediğini görmek için sık sık kontrolleri içerir.
  • Tıbbi yönetim: Hamilelik dokusunun vücuttan atılmasına yardımcı olmak için ilaçlar verilir. Esas olarak uterusu kasılır ve dokuları dışarı bırakır.
  • Cerrahi yönetim: Kalan doku, dilatasyon ve küretaj (D&C) kullanılarak cerrahi olarak çıkarılır.

Yukarıdaki seçenekler ile ilişkili komplikasyonlar minimum düzeydedir. Bu nedenle doktorunuza danışabilir ve sizin için en iyi tedaviyi öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Miscarriage; University of Rochester Medical Center
  2. Miscarriage; The Children’s Hospital of Philadelphia
  3. Understanding blighted ovum; The University of Chicago Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir