Düşük İle İlgili İstatistikler

Düşükle ilgili istatistikleri okurken veya dinlerken, etrafa çok sayıda sayı ve yüzde atılır. Bu, hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız oldukça endişe verici olabilir. Gerçek şu ki, istatistikler bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle güvenilir gerçekleri ve eksiksiz bilgileri aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Örneğin, gebeliklerin şaşırtıcı bir şekilde %75’inin düşükle sonuçlandığını duymuş olabilirsiniz. Bu sayı tuhaf derecede yüksek görünüyorsa, bunun nedeni, bağlamı anlamadığınız sürece bu istatistik yanıltıcıdır.

Bazı doktorlar ve araştırmacılar, gebeliklerin tahmini olarak %75’inin düşükle sonuçlandığını iddia ediyorlar. Ancak bu rakam, düşükle sonuçlanan doğrulanmış gebeliklerin yanı sıra implante edilemeyen döllenmiş yumurtaları da içeriyor. Döllenmiş yumurtaların yaklaşık %70’inin aslında gebeliğe dönüşmediği tahmin ediliyor. Bunların düşük olarak kabul edilip edilmeyeceği hala doktorlar arasında tartışılıyor.

Düşük yapma yüzdesini haftalara göre ayırırsanız, daha doğru ve rahatlatıcı bir tablo bulacaksınız. Hamileliğiniz ne kadar ilerlerse, düşük yapma olasılığınız o kadar düşer:

Düşük yapma en yaygın süreci, siz bir kalp atışını (6-7 hafta arasında) tespit etmeden önce ve çoğu zaman daha hamile olduğunuzu bile bilmeden oan erken dönemlerdir.

  • Düşüklerin %80’i ilk 12 haftalık hamilelikte meydana gelir.
  • 6-10 hafta arasında düşük yapma olasılığı %0,5 ile %10 arasındadır.
  • 14 haftadan sonra düşük yapma olasılığı yaklaşık %1’e düşer.

Ek olarak, hamile kalma yaşı ve önceki düşükler gibi diğer bazı faktörler düşük riskinizi artırabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir