Düşük (Hamilelik Kaybı) Belirtileri Nelerdir?

Düşükler sandığınızdan daha yaygındır. Aslında, teyit edilen gebeliklerin yaklaşık %15’i düşükle sonuçlanır. Ancak nadiren tartışılırlar.

Düşükle yüzleşmek her aile için üzücü bir deneyimdir. Ancak düşük yapmanın belirtilerini ve semptomlarını bilmek annelerin kendi risklerini fark etmelerine yardımcı olabilir.

İşte düşük yapmanın birkaç yaygın belirtileri ve işaretleri:

Lekelenme veya kanama: Bu, düşük yapmanın ilk belirtilerinden biridir. Pek çok hamile anne sağlıklı bir hamilelik sırasında bir noktada kanama yaşar. Ancak her ihtimale karşı bir kontrol için doktorunuzu aramak en iyisidir.

Kramp: Karnınızın bir tarafında izole edilmiş veya kanamaya eşlik eden güçlü kramplar yaşıyorsanız, bu bir düşük belirtisi olabilir. Sırt ağrısı da benzer bir işaret olabilir, özellikle de kanama eşlik ediyorsa.

Vajinal Akıntı: Olağandışı akıntı da olası bir düşük belirtisidir. Kan pıhtıları olan akıntı veya farklı bir kokuya sahip akıntı fark ederseniz, doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Semptomların Kaybı: Bir tür mide bulantısı veya göğüs hassasiyetinden sonra kendinizi iyi hissetmek, genellikle hormonlarınızın hamileliğiniz içinde dengelendiği ve normalde alarma neden olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, hamilelik belirtileriniz diğer düşük belirtileriyle birlikte ortadan kalktıysa, bu endişe kaynağı olabilir.

Düşüklerin çoğu ilk üç aylık dönemde gerçekleşir ve bazı kadınlar, bir sonogramda düşük tespit edilene kadar hiçbir semptom yaşamayabilir. Düşük yapma riskiniz ve hangi belirtileri ve semptomları aramanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.