Düşük: Fiziksel ve Duygusal Olarak İyileşmek Ne Kadar Sürer?

Düşük, her kadın için trajik bir olaydır ve beraberinde bir dizi farklı fiziksel ve duygusal etki getirebilir.

İyileşme sürecinin en önemli kısmı, kendinize ve vücudunuza sabır ve zaman vermektir. Ancak işte düşük sonrası fiziksel ve duygusal iyileşme süreci hakkında bilmeniz gereken diğer önemli şeyler.

Fiziksel iyileşme ne kadar sürer?

Düşük yaptığınızı ne zaman öğrendiğinize bağlı olarak, vücudunuz sürecin sonuna yaklaşıyor olabilir veya çok az başlamış olabilir. Genellikle ilk belirti ağır kanamadır, ancak kadın herhangi bir fiziksel belirti başlamadan önce ultrason veya fetal kalp monitörü aracılığıyla bir sorun olduğunu öğrenebilir.

İyileşme süresi büyük ölçüde, düşük gerçekleştiğinde hamileliğinizin ne kadar ilerisinde olduğunuza bağlıdır. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, düşükten fiziksel olarak iyileşme, sağlık durumunuza ve vücudunuza bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürer. Genelde normal aktiviteye devam edebilir ve mümkün olduğunu hissettiğinizde egzersiz yapabilirsiniz. Ancak size özgü zaman çizelgeniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Duygusal olarak iyileşmek ne kadar sürer?

Sürecin bu kısmı biraz daha uzun ve daha karmaşık olabilir. Düşükten sonraki duygular kafa karışıklığı ve inkardan suçluluğa, üzüntüden öfkeye kadar uzanır ve liste uzayıp gider. Hatta bazı kadınlar tamamen duygudan yoksun hissederler. Tüm bu duygular tamamen normaldir ve her kadın için farklıdır.

Duygusal iyileşme sürecindeki her adım zaman alır. Bu nedenle kendinize, üzerinde çalışmanız gerektiği sürece alma özgürlüğü verin. Yol boyunca aksilikler yaşayacak ve belirli şeylerin belirli duyguları tetikleyebileceğini fark edeceksiniz.

Yakın arkadaşlarınızla, ailenizle ve profesyonel bir danışmanla üzüntünüzü konuşmak çok önemlidir. İhtiyaç duyduğunuzda destek isteyin ve iyileşmek için kendinize zaman tanıyın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.