Düşük Amniyotik Sıvı (Oligohidramnios) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Oligohidramnios ne demek? Oligohidramnios riskleri nelerdir? Oligohidramnios sebepleri nelerdir? Oligohidramnios belirtileri nelerdir?

Oligohidramnios (Bebeğin Suyunun Az Olması)

Annenin rahmi sadece bebeği beslenmekle kalmaz, aynı zamanda bebeği dokuz ay boyunca korur. Amniyotik sıvı, bebeğin herhangi bir baskı hissetmesini engellediği ve onları da yastıkladığı için en önemli koruma kalkanlarından biridir.

Ancak anne oligohidramnios veya düşük amniyotik sıvı seviyelerinden muzdaripse ne olur? Durum endişe verici olsa da, bebeğinizin güvenli ve iyi korunmasını sağlar. Oligohidramnios için durum, nedenler ve önleyici tedbirler hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Oligohidramnios Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Oligohidramnios, normal amniyotik sıvı seviyelerinden daha düşük olan bir durumdur. Amniyotik sıvının olmaması ya da eksik olması olarak da bilinir. Düşük amniyotik seviyeleriniz olduğunu bilmeseniz de, doktor periyodik gebelik taramaları sırasında bunu fark edebilir.

Doktorunuz, amniyotik sıvı hacmini tahmin etmek için ultrason dalgalarını kullanır. En çok kullanılan ölçümlerden ikisi amniyotik sıvı indeksi (AFI) ve tek en derin cep (SDP) ölçümleridir.

Rahim dört çeyrek bölgeye ayrılır ve sıvı her çeyrek bölgede ölçülür. Daha sonra ölçümler uterustaki toplam sıvı miktarını kontrol etmek için eklenir. AFI, sıvıyı santimetre olarak derecelendirir, 5 cm’den daha az sıvı ve 25 cm’den fazla fazladır.

Oligohidromnios ile ilişkili belirtiler ve semptomlar:

Sızan sıvı oligohidromniosun bir nedeni olabilir.

Bebek hareketlerinin olmaması

Ultrasonda 5 cm’den (veya 5. persentil) daha düşük sıvı seviyeleri

Sıvı ceplerinin 2-3 cm derinliğinde olmaması

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir