Düşük Amniyotik Sıvı Neden Olur?

Dimes Martına göre, yaklaşık %4 hamile kadına son trimesterde düşük amniyotik sıvı seviyeleri teşhisi konmuştur. Peki, bu duruma neden olan sebep nedir? Çoğu durumda, doktorlar oligohidramniyosun kesin nedenini bilmiyorlar. Bununla birlikte, nedenleri şunları içerir:

1. Membran sızıntı veya rüptürü:

Hamileliğin herhangi bir noktasında amniyotik zarda küçük bir yırtılma sıvı sızıntısına yol açar. Bu özellikle doğum yakınken yaygındır. Bu durum, bakterilerin rüptüre olmuş membrandan girmesi için bir yol sunduğundan hem anne hem de bebekte enfeksiyon riskini artırabilir. Sadece aşırı nadir durumlarda kendi kendine iyileşir.

2. Plasental problemler:

Plasentanın subplasental hematom, maternal diyabet, hipertansiyon vb. gibi yeterli kan ve besin (plasental yetmezlik) sağlamadığı belirli durumlarda oligohidramnios gelişebilir. Bu durumda, plasenta bebeğin ürettiği idrarı ve atıkları alamaz.

Doktor plasentanızda bir sorun teşhis ederse, sizin ve bebeğinizin sağlığı izlenecek ve amniyotik sıvı seviyelerini kontrol etmek için düzenli taramalar yapmanız gerekecektir.

3. Maternal komplikasyonlar:

Maternal dehidratasyon, preeklampsi, diyabet, lupus ve kronik hipoksi gibi bazı durumlar amniyotik sıvı seviyelerini etkileyebilir.

4. İkiz veya çoğul gebelik:

Birden fazla fetus taşıyorsanız düşük sıvı seviyesi riski yükseksiniz.

5. Fetal anormallikler:

Birinci veya ikinci trimesterde düşük amniyotik sıvı seviyeleri teşhisi konulursa, bebeğinizin böbrekleri veya üriner sistem problemleri olabileceği anlamına gelir. Her ikisi de doğru şekilde gelişmezse, bebeğiniz amniyotik sıvı seviyelerini korumak için yeterli idrar üretemeyecektir.

6. Bazı ilaçlar:

Yüksek tansiyon için Ibuprofen ve ACE inhibitörleri gibi bazı ilaçlar, theamniyotik sıvı seviyelerini etkiler ve düşmelerine neden olur. Hamileyseniz, doktor bu ilaçları reçete etmeyecektir, çünkü oligohidramniyuma neden olabilirler. Tüm ilaçlarınızı almadan önce doktorunuza danıştığınızdan eminol un.

7. Doğum tarihinin geçmesi:

Tahmini doğum tarihinizin iki hafta veya daha fazla aşması durumunda, amniyotik sıvı seviyeleri yarıya düşer. Yaklaşık 100 gebelikten 12’si bu komplikasyonlarla karşı karşıyadır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir