Dünyaya Sağlıklı Bebek Getirmenin 10 Şartı

Her anne adayının hamileliğini duyduğu ilk günden ve bebeğini dünyaya getireceği son güne kadar dikkat etmesi gerekenler vardır. Dikkat etmesi gerekenleri uzmanlar 10 madde halinde listelemişlerdir bunlara dikkat ederek hem kendi sağlığınızı hem de anne karnın da ki bebeğiniz için oldukça önemlidir.

1.Anne adayı, beslenmesine dikkat etmesi gerekir günlük üç öğün artı artı ara öğünleri mutlaka alması gerekir. az yiyerek ve sık tüketerek beslenmesini gerçekleştirmelidir. Anne adayı güne kahvaltı ile başlamalı, süt, peynir, zeytin, bal, yumurta, meyve suları kahvaltıda alınması gerekenlerdir. Balık, tavuk, sebze, bolca meyve tüketmesi gerekir. ara öğünlerde ceviz, fındık, badem bunların birinde birkaç tane alması gerekir içerisin de yararlı yağ bulunmaktadır. Kuru üzüm, incir, kayısı alınmasın da oldukça yarar vardır.

2. Uyku, günlük uykusunu alması gerekir 6-8 saatler aralığı bir anne adayı için yeterli olmaktadır. Ama dikkat edilmesi gereken uyku kalitesidir uykunun bölünmemesine dikkat edilmesi gerekir. Geç saatlerde uyumama çalışın güne erken başlamak sizin ve bebeğiniz için yararlıdır.

3.Yolculuklar, uzun mesafe yolculukları yapmayın, uçak, gemi, otobüs gibi uzun yolculuklar bebek için tehlikeli olmakta çoğu anne adayının düşük yapmasına neden olmuştur.

4. Günlük yürüyüşlere dikkat edin hem fazla kilo almanızı önleyecek, daha kolay bir doğuma hazırlayacaktır sizi 20-30 dakikalık hafif tempoda ve dinlenerek arada yürüyüş yapın.

5.Alkol, sigara, aşırı kahve, çay tüketimine dikkat edin. Anne karnın da bebeğe zarar vermekte ve doğumdan sonrada zararları devam etmektedir.

6.Stresten uzak durun, moraliniz yüksek olsun hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir.

7. Aylık kontrollerinizi yapın bebeğinizin gelişiminden haberdar olun.

8. Tuz, yağ, şekere dikkat edin, yağlı yemekler, kızartmalar, hamur işleri tüketimine dikkat edin.

9.Su günlük su tüketiminizin 2-3 litre arasında olmalıdır.

10.Bulaşıcı hastalıklar, mevsime bağlı hastalıklara dikkat edin, evde kedi, köpek ve ya başka evcil hayvan besliyorsanız dikkatli olun.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir