Down Sendromu Genetik Mi?

Yaygın inanışın aksine, bebek Down sendromunu miras almaz. Sadece yumurta, sperm veya embriyo gelişim aşamalarındayken hücrelerin vücudu bölme şeklinde bir hata olduğunda olur. 

Ebeveynden çocuğa geçebilen tek Down sendromu tipi Translokasyon Down sendromudur. Bununla birlikte, Down sendromunun nadir bir şeklidir ve Down sendromu olan çocukların yaklaşık yüzde dördü Translokasyon Down sendromuna sahiptir. Bu yüzde dördünden sadece üçte biri çocuklar dünyaya gelir. 

Translokasyon Down sendromunun kalıtsal olması durumunda, baba veya annenin yeniden düzenlenmiş bir genetik materyale sahip olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, ekstra genetik malzeme olmayacaktır. Bu da kişinin dengeli bir taşıyıcı olduğu anlamına gelir. Dengeli bir taşıyıcı, Down sendromu ile ilişkili hiçbir belirti ve semptomu olmayan, ancak bebeğe kolayca geçebilen bir taşıyıcıdır. Böyle bir durumda, bebek kromozom 21’den ekstra bir genetik materyal alacaktır. 

Translocation Down sendromunu bebeğe geçirme riski, yeniden düzenlenmiş kromozom 21’e sahip olan ebeveynin cinsiyetine bağlı olacaktır. Eğer baba ise, bebeğin Down sendromu alma olasılığı yaklaşık yüzde üç olacaktır. Anne ise, bebek sahip olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Down Sendromu Hakkında Bilgiler

Anneler, Down sendromu olan bir bebeğe baktınız mı veya hamile olduğunuzda testi yaptınız mı? Deneyiminizi diğer annelerle paylaşın. Aşağıya bir yorum bırakın. 

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir