Dördüncü Üç Aylık Dönem (4.Trimester) Nedir?

Her yeni anne ve bebek dördüncü üç aylık dönemi yaşar, ancak bundan sık sık bahsedilmez. Aslında, hamile bir anne olarak bile, bebeği eve getirmiş olsanız bile, buna aşina olmayabilirsiniz.

“Dördüncü üç aylık dönem” yani 4.trimester terimi genellikle bebeğinizin doğumundan üç aylık olana kadar doğum sonrası evresini tanımlamak için kullanılır.

Dördüncü Trimester: Zihinsel ve Duygusal Zorlukları

Oyunda o kadar çok farklı unsur var ki, bu ilk üç ay bunaltıcı, yorucu olabilir.

Birincisi, kendi vücudunuzda meydana gelen birkaç değişiklik var: hormonlar artıyor ve o kadar uykusuzsunuz ki ağlayabilirsiniz … veya belki de sebepsiz yere ağlamak istiyorsunuz .

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, kendinizi ihmal etmemek. Evet, yeni bir bebeğe bakarken bunu yapmak zordur, ancak denemek çok önemlidir.

Doğum sonrası depresyon (PPD), birçok yeni anne arasında çok gerçek bir sorundur. Uzmanlara göre, kadınların yaklaşık yüzde 80’i “bebek mavisi” ile mücadele ediyor ve en az yüzde 15’i PPD ile mücadele ediyor.

Ruh haliniz ve endişeniz günlük hayatınızı etkiliyorsa ve ailenize bakıyorsa, doktorunuzdan veya bir terapistten yardım isteyin.

Hamilelik Sonrası Annenin (Ve Bebeğin) Bakımı

Ruh sağlığınıza ek olarak, fiziksel sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. İnkontinans sorunlarına yardımcı olmak için fizik tedaviye ihtiyacınız varsa, pelvik tabanınız veya diyastaz rektiniz (abdominal kaslarınızın ayrılması), bunu yapmak için zaman ayırın. Doğumdan sonra emzirme, dikiş veya diğer vajinal sorunlardan kaynaklanan herhangi bir ağrı hissediyorsanız, bunların da derhal ele alınması gerekir.

Yeni doğmuş bebeğinize gelince, onlar da bu büyük, yeni dünyaya birçok farklı yoldan uyum sağlamaya çalışıyorlar. Onları beslemeye ve uyumalarına yardım etmeye odaklanın. İkiniz de daha mutlu olacaksınız.

Kendi zihinsel ve fiziksel sağlığınız ya da yeni doğmuş bebeğinizin sağlığı ile ilgili endişeleriniz varsa, kadın doğum uzmanınız ya da çocuk doktorunuzla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir