Doktorlar Antidepresanlar ve Gebelikle İlgili Endişelerini Belirtiyor!

Tüm dünyada binlerce kadın hamilelik döneminde antidepresan alıyor. Ancak giderek daha fazla çalışma, bu uygulamayla ilgili bazı ciddi riskler olabileceğini gösteriyor.

The Telegraph‘ta yakın zamanda yayınlanan bir makalede doktorlar, hamile kadınlar antidepresanlar, özellikle de SSRI’lar kullandıklarında ortaya çıkabilecek olası doğum kusurları hakkındaki önceki uyarılarını yeniden doğruladılar.

SSRI’lar nedir?

SSRI, depresyondan muzdarip hastalarda serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olmak için formüle edilmiş özel bir antidepresan sınıfı olan seçici serotonin geri alım inhibitörü anlamına gelir. SSRI’lar bunu, serotoninin beyindeki spesifik hücrelere yeniden emilme hızını inhibe ederek gerçekleştirir.

SSRI’lar 1970’lerden beri var ve o zamandan bu yana kırk yıl içinde, araştırmalar şiddetli depresyon vakalarında oldukça etkili olduklarını gösterdi. Ancak daha hafif depresyon türlerinden muzdarip hastalar üzerindeki etkililiği hala sorgulanmaya devam ediyor.

Bu tür ilaçların klinik depresyondan muzdarip bireylerin tedavisinde paha biçilmez olduğu kanıtlanmıştır ve depresyon birçok kadın için gebeliği daha karmaşık hale getirebilirken, faydalara karşı riskleri tartmak önemlidir, doktorların bu son makalede vurguladığı şey budur. .

Antidepresanların ve hamileliğin spesifik riskleri

Özellikle bir zamanlar doktor olan Tufts Üniversitesi’nden Dr Adam Urato, antidepresan üreticilerinin bu ilaçların risklerini küçümsediğinden endişeleniyor. Bu ilaçlar, birçok çalışmada erken doğum, otizm ve diğer hastalıklarla bağlantılı.

Harvard’dan Dr. Alice Domar’ın makalesinde ifade edilen bir başka endişe de, bu tür ilaçların herhangi bir psikolojik tedavi planının önemli bir bileşeni olan konuşma terapisi eklenmeden pratisyen hekimler tarafından reçete edilme sıklığıdır.

Obstetrik açıdan bakıldığında, kadın doğum uzmanınızın hamileyken ilaçla ilgili olarak verdiğiniz kararlara dahil olması gerektiğini vurgulamak da önemlidir. Çalışmalar, makaleler ve görüşler, bilinçli bir karar vermeniz için gerekli tüm gerçekleri toplamanıza yardımcı olabilir. Ancak siz ve bebeğiniz için en iyi seçimleri yapmaya gelince, siz ve doktorunuz gerçek uzmanlarsınız.

Antidepresan kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu bilgileri doktorunuzla paylaştığınızdan emin olun ve bir sonraki muayenenizde olası endişelerinizi konuşmaya hazır olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir