Doğurganlık Ve Yumurtlama Dönemi

Doğurganlık Dönemi

Doğurganlık ve Yumurtlama Dönemi; Doğurganlık seviyesi dönemden döneme belli faktörler ile değişiklik gösterebilir ve bu dönemlerin sağlıklı şekilde geçirilmesi de hamile kalma konusunda oldukça etkilidir. Yumurtlama dönemlerinin de doğru şekilde ayarlanması, sağlıklı bir cinsel birliktelik ile çocuk oluşumunu tetikler. Bu şekilde planlı bir çocuk sahibi olmak ve bu süreçte bir doktordan bu dönemlere dair bilgi almak oldukça önemlidir.

Doğurganlık belli dönemlerde değişiklik gösterebilir. Bu da genellikle regl dönemi ile alakalı bir olaydır. Regl dönemi haricindeki değişimleri ise dış etkenlere bağlı şekilde gelişir ve bu etkenler saf dışı bırakılabilir.

Yumurtlama Dönemi

28 günlük dönemin ortasında yani 14. Günde yumurtlama gerçekleşir. Hamile kalmak için doğurganlığın en yüksek olduğu zaman ise yumurtlamadan birkaç gün öncesidir. Bu şekilde doğurganlık seviyesi yüksek olan kadınların hamile kalması da oldukça kolaydır. Bu dönemler bir doktor yardımı ile takip edilebilir ve kolaylıkla doğurganlık seviyesinin ne zaman yüksek olacağı da hesaplanabilir.

Bu doğurganlık oranlarına göre hamile kalınıp kalınamayacağı da kesin şekilde söylenemez. Doğurganlık seviyesinin çok düşük olduğu zamanlarda dahi döllenme gerçekleşebileceği için bu dönemler ve takvimler kesinlikle bir korunma yöntemi yerine geçmemelidir.

Hamilelik konusunda korunmak isteyenlerin bu yöntem ile bu konuda kontrol sağlaması pek mümkün değildir. Döllenme her zaman gerçekleşebilir ancak bu doğurganlık seviyeleri bazen kişilerde fazla düşük olunca döllenme engellenir. Bunun sağlanması ve en doğurgan olan dönemin belirlenmesi için bu takvimler kullanılır, amacı dışında kullanımı istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Yaklaşık iki ila üç gün rahimde, yumurta kanalında ya da vajinada yaşayabilen spermler, 12 ila 24 saat döllenebilecek durumda olan yumurta ile doğurganlığın en yüksek olduğu zamanda yani yeni yumurtlamadan birkaç gün önce bir araya gelmelidir. Bu şekilde döllenme ihtimali çok daha fazla olacaktır. Hemen hemen her koşulda döllenme gerçekleştirilebilir ancak bu şekilde belli bir dönem içerisinde bunu gerçekleştirmek çok daha sağlıklı şekilde döllenmenin meydana gelmesine yardımcı olacaktır.

Bu dönemde doğurganlığı azaltacak besinlerin kullanılmaması ve çeşitli ilaçların da alınmaması önemlidir. Aksi takdirde döllenme olasılığı düşer ve doğurganlık seviyesi kalıcı şekilde de düşmüş olabilir.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir