Doğurganlık İçin Arı Poleni: İşe Yarıyor Mu?

Arı poleni esansiyel amino asitler, A, D, E, K, C, B3 ve B5 vitaminleri ve biyoflavonoidleri içerir. Geleneksel olarak yaşlanma karşıtı ve enerji veren yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ayrıca doğurganlığı artırdığı, dayanıklılığı artırdığı ve alerji semptomlarını hafiflettiği düşünülmektedir.

Bu yazımızda arı poleni ve doğurganlık arasındaki bağlantıyı tartışacağız. Bununla birlikte, doğurganlığı artırmadaki etkinliğini kanıtlamak için yeterli bilimsel kanıt olmadığı unutulmamalıdır.

Arı Poleni ve Doğurganlık

Arı poleninin doğurganlığı aşağıdaki şekillerde artırdığı düşünülmektedir:

  • Bazı kadınlar besin eksikliğinden dolayı gebe kalmakta zorluk çekebilirler. Arı poleni besin açısından zengin bir gıda olduğundan, takviyelerini almak vücuttaki besin dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir ve gebe kalma olasılığını artırabilir.
  • Arı poleninin östrojen seviyelerini arttırdığına ve yumurtalık fonksiyonunu uyardığına inanılmaktadır. Bu nedenle sağlıklı yumurta bırakmada yardımcı olabilir.
  • Bir çalışma, arı poleninin androjenik özelliğini gösterdi. Burada testosteron seviyesinde ve sperm sayısında artışa neden oldu. Bu nedenle, erkek doğurganlığını desteklemesi muhtemeldir.

Arı Poleninin Olası Yan Etkileri

Arı poleninin önemli bir yan etkisi olmamasına rağmen, bazı insanlar arı polenine alerjik olabilir. Yaygın semptomlar arasında deri döküntüsü, hırıltılı solunum, düşük nabız ve rahatsızlık bulunur. Nadir durumlarda, anafilaksiye neden olabilir. Alerjisi veya astımı olanlara arı poleni almamaları önerilir.

Ayrıca Bakınız: Hamile Kalmayı Engelleyen Etkenler

Doğurganlık İçin Arı Poleni Alırken Alınacak Önlemler

Doğurganlık için arı poleni tüketirken, bu önlemlerin uygulanması gebe kalmada rol oynayabilir:

  • Yalnızca organik kaynaklardan elde edilen yüksek kaliteli arı poleni seçin. Endüstriyel çiftliklerden elde edilenler zararlı kimyasallar içerebilir.
  • Sağlıklı yiyecekler yiyin ve yüksek miktarda tuz ve toksin içeren işlenmiş gıdalardan kaçının.
  • Düzenli egzersizler yapın, yeterince dinlenin ve kendinizi strese sokmayın.
  • Hem sizin hem de eşinizin doğurganlık durumunu anlamak için düzenli kontrollere gidin.

Bir günde ne kadar arı poleni almalısın?

Kanıtlanmamış bir tedavi olduğundan doğurganlık problemleri için standart bir arı poleni dozu yoktur. Sertifikalı bir bitki uzmanı size bu konuda rehberlik edebilir.

Doğurganlık yararlarının yanı sıra, insanlar arı polenini diyet takviyesi olarak alırlar. Bununla birlikte, herhangi bir şekilde arı poleni almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Kaynaklar:

  1. Bee Pollen; University of Rochester Medical Center
  2. Gene Bruno; Bee Pollen, Propolis & Royal Jelly; Huntington College of Health Sciences (2005).
  3. How to Boost Fertility Naturally; National University Of Natural Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir