Doğumu Kolaylaştıran 4 Yöntem

Bir kadın hamileliğinin sonuna geldiğinde, genellikle bebeğinin doğması için hemen hemen her şeyi denemeye isteklidir.

Çoğunlukla bu sadece bir sabır meselesidir, ancak belirli durumlar işleri biraz hızlandırmayı gerektirir. Baharatlı yiyecekler veya inişli çıkışlı bir araba yolculuğu gibi birçok efsanenin yardımcı olduğu söyleniyor, ancak hiçbir şeyin işe yaradığı kanıtlanmadı.

Uzmanlara göre, tüm gebeliklerin yaklaşık %23’ü tıbbi olarak indükleniyor. Doğumun başlatılmasının ana nedenleri şunlardır: iki hafta veya daha fazla gecikmiş olmak, doğuma başlamadan su gelmesi veya sizin veya bebeğinizin güvenliğini riske atan bir komplikasyon yaşamak.

Doktorlar devreye girdiğinde, doğumu nasıl başlatırlar? En yaygın yöntemler şunlardır:

1. Membranların sıyrılması

Bu teknik, amniyotik keseyi uterus duvarından ikisini bir arada tutan zarları kırarak (veya sıyırarak) ayıran bir OB içerir. Etkili olsa da, olumsuz tarafı, rahatsız edici bir prosedür olabileceği ve doğum eyleminin başlaması için yine de birkaç gün sürebileceğidir.

2. Zarların yırtılması (suyunuzun “kırılması”)

Zaten genişlemeye başladıysa ve rahim ağzınız yumuşaksa, doktorunuz doğumu tetiklemek için bebeğinizi çevreleyen su torbasını yırtmayı tercih edebilir.

3. Hormon tedavisi

Serviksiniz genişlemeye başlamadıysa, doktorunuz size prostaglandin adı verilen hormon hapları veya fitiller vermeye çalışabilir. Bu hormonlar rahim ağzınızın yumuşamasına ve açılmasına yardımcı olarak kasılmaların başlamasına neden olur.

4. İlaç

Diğer bir yaygın indüksiyon tekniği, IV yoluyla verilen bir ilacın kullanılmasıdır. İlaç, kasılmaya başlamak için uterusa sinyaller gönderir ve oksitosinin sentetik bir formu (vücudunuza doğuma başlaması için sinyal veren doğal hormon) görevi görür.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir