Doğumdan Sonra Yeni Anneler İçin 5 Sağlıklı Beslenme Seçeneği

Doğumdan Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Dokuz uzun ay bekledikten sonra, nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınıız. Kollarınızdaki küçük bebeğinizin sağlıklı ve iyi beslendiğinden emin olmak için mümkün olan her şeyi yaparsınız. Hamilelik döneminde beslenmenize daha fazla dikkat etmiş olabilirsiniz, ama henüz bitmedi!

Hamilelik ve doğum vücudunuzdan çok fazla enerji ve besin tüketir ve bebeğiniz doğduktan hemen sonra kesinlikle hastalanmak istemezsiniz. Dahası, şimdi de emziriyor olacaksınız, bu yüzden hem kendinizi hem de bebeğinizi sağlıklı ve enerjik tutmak için mümkün olan en sağlıklı yiyecekleri seçmelisiniz.-

Bakınız: Doğum Sonrası Kaçınılması Gereken Gıdalar

Size yardımcı olmak için, bebeğin doğumundan sonra beslenmenize eklemeniz gereken yiyecekleri listeledik.

Doğumdan Sonra Beslenmenize Dahil Edilecek Gıdalar

Doğumdan sonra günlük beslenme düzeni nasıl olmalı? Yeni doğum yapan kadın ne yemeli?

İdeal olarak, bebeğinizin doğumundan sonra, seçtiğiniz her yiyecek, hamilelik ve doğumun zorlu işini telafi etmek için sağlıklı ve besleyici olmalıdır. İşte doğumdan sonra lohusa anneler için 5 sağlıklı beslenme seçeneği:

 1. Proteinler:

Ohio State Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, doğum sonrası annelerin günlük gereksinimlerine ek olarak yaklaşık 71 gram ekstra proteine ​​ihtiyacı var. Bu nedenle beslenmenize daha fazla protein gıdası eklemek bu dönemde bir zorunluluktur.

Beslenmenize daha fazla süt ürünü eklemek iyi bir fikirdir. Çünkü sadece gerekli proteinleri vermezler, aynı zamanda vücudunuza ihtiyacınız olan ekstra kalsiyumu da alırlar. Bir vegan iseniz, vejetaryen olmayanlar yağsız et ve kümes hayvanı yiyeceklerini kolayca tüketirken, protein içeriğinizi almak için beslenmenize daha fazla bakliyat, tohum ve baklagil ekleyebilirsiniz.

2. Kepekli Tahıllar:

Karbonhidratlar, hayatınızdaki bu önemli dönemde sizin için en hızlı enerji kaynağıdır ve şimdi yenidoğana süt üretmek için çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak.

Enerji almak söz konusu olduğunda basit şekerler iyi bir seçenek gibi görünse de güvenilir değildirler. Kan şekeri seviyelerini hızlı bir şekilde artırma ve aniden düşme eğilimindedirler, bu da sizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir.

Kinoa, kahverengi pirinç, arpa, yulaf ezmesi ve bulgur gibi tam tahıllarda bulunan karmaşık karbonhidratlar iyi bir seçenektir. Daha yavaş emilirler ve kan şekeri seviyenizi stabilize ederler ve size şekerli yiyeceklerde olduğu gibi ekstra kalori almadan enerji sağlarlar.

 3. Yağlar:

Yağlar, doğumdan sonra beslenmenizin çok önemli bir bölümünü oluşturur, ancak doğru tür yağları aldığınızdan emin olmanız gerekir. Yağlı balıklar, bebeğinizin beyninin gelişimini artıracak omega 3 yağ asitleri içerir.

Bu nedenle, her hafta 2 porsiyon yayın balığı, ton balığı, somon, tercihen kalite konserve çeşidini aldığınızdan emin olun. Böylece herhangi bir toksisite riskini azaltın. Eğer daha önce yapmadıysanız, doğum sonrası dönemde zeytinyağı gibi daha sağlıklı yemeklik yağlara geçmek için de iyi bir zamandır.

4. Sebzeler ve Meyveler:

Bu kesinlikle bir sürpriz değil. Sebzeler ve meyveler, hamilelik sonrası beslenme söz konusu olduğunda en iyi seçimdir. Sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olan ve kabızlığı önleyen lif açısından zengindirler. Ayrıca vücuda iyi vitamin ve mineraller sağlarlar, bu da emziriyorsanız bebeğiniz için de iyidir.

Sebzeler ve Meyveler ayrıca doğumdan sonra vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı karbonhidratlar sağlar ve sezaryen doğum yaptıysanız veya ağrı kesici alıyorsanız son derece yararlı olacaktır. Organik gıdaları bu noktada seçtiğinizden emin olun. Çünkü genellikle kimyasal olarak olgunlaşan diğer gıdaların aksine böcek ilacı ve kimyasal katkı içermezler.

Organik ürünlere erişiminiz yoksa, yüksek seviyelerde pestisit içerme eğiliminde olduğundan ıspanak, elma, çilek, kereviz, üzüm ve şeftalilerden uzak durduğunuzdan emin olun. Soğan, ananas, avokado, kivi, mango, patlıcan, tatlı bezelye, kuşkonmaz, mısır ve kavunlar en az miktarda pestisit kalıntısına sahiptirler.

 5. Diğer Gıdalar:

Yeni annelere lohusalık dönemi için beslenme önerilerinden bahsettiğimiz bu yazımızda yukarıdaki gıdaların dışında, doğum sonrası ve emzirme döneminiz boyunca size en uygun beslenmeyi sağlama konusunda diğer birçok gıda mükemmeldir.

  • Zerdeçal: potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve manganez açısından zengin.
  • Kuru Zencefil Tozu: selenyum, lif, E vitamini ve magnezyum ile doludur.
  • Yulaf: mükemmel bir demir, lif, kalsiyum, karbonhidrat ve protein kaynağı.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir