Doğumdan Sonra Gebelik: Ne Kadar Beklemeli?

Yeni çocuk sahibi olduysanız, belki de yeniden bir çocuğa sahip olmak aklınızdaki son şey olabilir. Aslında, çok erken hamile olmadığınızdan emin olmak için adet düzeninizin geri gelmesi için istekli olacaksınız.

Lohusa Kadın Hamile Kalabilir Mi?

Genel görüş doğumdan hemen sonra hamile kalma şansının düşük olduğudur. Ama bu doğru değil. Bir kadın, doğumdan sonraki ilk adet döngüsünden önce bile, bir çocuk doğurduktan birkaç hafta sonra hamile kalabilir.

Doğum yaptıktan sonra hemen hamile kalınır mı? Bu yazıda size doğumdan hemen sonra hamile kalma olasılığını ve istenmeyen veya zamansız hamileliği nasıl önleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Doğumdan Sonra Doğurganlık Ne Zaman Geri Döner?

İster normal doğum, isterse sezaryenle doğum yapın, doğurganlık doğumdan sonraki ilk haftalarda geri dönebilir. Bununla birlikte, yumurtlama süresi farklı kadınlar arasında değişebilir.

İlk postpartum adet döngüsü yumurtlama olmadan ortaya çıkabilir (yani bir yumurta serbest bırakılmadan kanama olabilceceği anlamına gelir, menstrüal döngü yumurtlama luteal yetkinlik olmadan gerçekleşebilir (burada uterus astarı implantasyonu destekleyemez) veya olmadan yumurtlayabilirsiniz Bununla birlikte, bir kadının doğumdan sonraki ilk altı hafta içinde yumurtlaması daha az olasıdır.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınabilir?

Doğumdan sonra adet görmeden hamile kalınır mı? Adet görmemiş olsanız bile doğumdan üç hafta sonra hamile kalabilirsiniz. Doğumdan beş ila altı hafta sonra döneminizi almanız tipik olsa da, hamile kalma yeteneğiniz de yenidoğanı ne sıklıkta emzirdiğinize bağlı olabilir.

Doğum Sonrası Hamile Kalmanın Riskleri Nelerdir?

Doğumdan hemen sonra hamile kalmanın riskleri arasında şunlar yer alır:

  • Uterin rüptürü veya ayrılması, özellikle sezaryen doğum sonrasında vajinal doğum yapmaya çalışan kadınlarda görülür.
  • Erken doğum
  • Gebelik yaşı bebek için düşük doğum ağırlığı veya küçük
  • Anemi
  • Plasental abrupsiyon
  • Preeklampsi

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir