Doğumda Lavman Neden ve Nasıl Olur?

Bilimsel araştırmalardan elde edilen kanıtlar artık annenin doğumdan önce veya doğum sırasında rutin lavman kullanımını desteklememektedir. Çünkü anne ve yenidoğan enfeksiyonları riskini azaltmada herhangi bir yararlı etkisi yoktur.

Peki, tavsiye edilmemesine rağmen neden lavman, doğum sırasında hala uygulamadadır? Bu yazımızda, doğumda lavman kullanımı, ne zaman kullanılabileceği ve neden her zaman önerilmediği hakkında size bilgi vereceğiz.

Lavman Doğumdan Önce Neden Önerilmez?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı lavmanın doğum sırasında uygulanması önerilmez.

Rahatsızlık: Bazı hastaneler, gerekli olmadığı durumlarda bile, lavmanın doğum sırasında rutin kullanımını destekler. Bu bazı kadınlar için rahatsızlığa neden olabilir ve bu nedenle herkes için önerilmez

Artan doğum maliyeti: Doğumdan önce lavmanın, çoğu için uygun olmayan toplam doğum maliyetini arttırdığı bilinmektedir.

Etkisizlik: Lavman, doğum süresini azaltmada herhangi bir etki göstermemiştir. Dolayısıyla, doğum süresini azaltmak için lavmanın rutin kullanımını önermez. Doğumu indüklemek için lavman kullanımını destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Lavman Neden Bazı Kadınlar İçin Doğum Sırasında Yapılıyor?

Doktorlar doğumdan önce kabızlığı olanlar için lavman önerebilir. Dışkılamak doğum eylemi veya doğum sırasında normal bir durumdur. Kadınların yaklaşık %25’i doğum sırasında dışkı inkontinansı veya kazara bağırsak hareketi olarak adlandırılan şeyi yaşayabilir. Bundan kaçınmak ve kendilerini utançtan kurtarmak için, bazı kadınlar doğum sırasında lavman almayı tercih eder.

İşte lavmanın doğum sırasında verilmesinin birkaç nedeni şöyledir:

Fekal kontaminasyonu azaltır: Bir araştırmaya göre, lavman verilen hamile kadınlar, lavman almayanlara kıyasla fekal kontaminasyon oranlarını azalttı. Fetal kontaminasyon yenidoğan enfeksiyonuna ve perineal yara enfeksiyonuna neden olabilir.

Bununla birlikte, başka bir çalışmada lavman ve lavman olmayan gruplar arasında fekal kontaminasyon oranında bir fark bulunmamıştır. Fetal kontaminasyon riski tüm hamile kadınlar için geçerli değildir, bu nedenle lavman herkes için gerekli değildir.

Doğum süresini kısaltır: Doğum başlangıcından önce lavman vermek, sırt geçidi boşaldıkça doğum süresini kısaltabilir ve bebeğin hareket etmesi için daha fazla alan yaratabilir. Ancak bunu ispatlayacak uygun kanıt yoktur.

Bağırsak problemini hafifletir: Bağırsaklar 24 saat boyunca açılmazsa, lavman doğumdan önce bu rahatsızlığı hafifletebilir. Aksi takdirde, doğum sürecinden sonra bağırsak hareketi, özellikle epizyotomi varsa, kadınlarda rahatsızlığa neden olabilir. Dahası, eğer anne sezaryen olacaksa, lavman dışkıyı geçerken baskı yapmak zorunda olmadıkları için yararlı olacaktır.

Bununla birlikte, lavman her kabızlık vakasına yardımcı olmaz. Örneğin, irritabl bağırsak hastalığı veya bağırsak tıkanıklığı olan kadınlara lavman önerilmemektedir.

Lavman kullanmanın çeşitli artıları ve eksileri vardır. Kanıtlanmış faydaları olmadığından, herkes için tavsiye edilemez. Bununla birlikte, bazı doktorlar önemli bir yan etkisi olmadığını söylüyor. Hamile kadınlar seçenekleri hakkında doktorla tartışmalıdır.

Kaynaklar:

  1. Reveiz, et al.; Enemas during labour; US National Library of Medicine;
  2. WHO recommendation; The WHO Reproductive Health Library
  3. Constipation; Virginia Mason Hospital and Medical Center

Paylaşacak deneyiminiz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bunları anlatabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir