Doğum Yaptıktan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar? İsteksizlik

Cinsel aktivitenin doğumdan en az dört hafta sonrasına kadar sürdürülmemesi gerektiğini unutmayın. Bu, vajinal yolla veya sezaryenle doğum yapsanız da geçerlidir, çünkü vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Birçok kadın doğum doktoru doğum yaptıktan sonra ilişkiye girmeden 4-6 hafta beklemenizi tavsiye eder. Bu, serviksin kapanması, doğum sonrası kanamanın durması ve iyileşmesi için herhangi bir yırtık veya dikiş için zaman tanır.

Doğumdan sonra çok erken seks yaparsanız ağrı, acı ve enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Doktorunuzun uyarısına rağmen bu dönemde seks yapmaya karar verirseniz, enfeksiyon riskinizi azaltmak için mutlaka prezervatif kullanın.

Doktorunuzdan yeşil ışığı aldığınızda: tekrar ilişkiye girebilirsiniz. Ancak bu haber partnerinizi çok mutlu bir adam yapsa da, aşk hayatınıza devam etme konusunda biraz endişeli olabilirsiniz. O bölgeden çok büyük bir şey çıktı ve doğum, güzel bebeğinizin hediyesini getirmesine rağmen travmatikti. Seks konusunda endişeleniyorsunuz – acı verici olacağından endişeleniyorsunuz – seks dürtüsü olmayacağından endişe ediyorsunuz. Gerçek şu ki, bunlar makul korkulardır, ancak korkularla yüzleşmek onları alt etmenin en iyi yoludur. Sorunlara bir göz atalım:

Doğum Sonrası Cinsel İlişkide İsteksizlik

* Artık seks farklı olacak. İlk başta nazik sevişme seansları yapmak isteyeceksiniz. Yeni cinsel tepkilerinizi öğrenmeniz birkaç ay alabilir: neyin iyi hissettirdiğini, neyin acıttığını. Sabırlı ol. Artık bebek doğurduğunuz için partnerinizle uyumunuzla ilgili endişeleriniz de olabilir. Partneriniz ve sizin için farklı hissedebilir, ancak genel olarak vücut hamile öncesi durumuna geri dönecek şekilde tasarlanmıştır. Kegel egzersizlerinizi yapın. Bu, mükemmel uyumu yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için pelvik tabanınızın kaslarını güçlendirecektir.

* Meme değişikliği. Tam hamilelik sırasında göğüslerin büyümesine, ağrımasına alıştığınızda, şimdi daha fazla göğüs değişikliği ile uğraşmanız gerekir. Göğüsleriniz daha az dolu, daha az sıkı hissedebilir ve hatta cinsel ilişki sırasında partnerinize süt akabilir veya püskürtebilir. Bunlar ilişkide sıkıntılar yaratabilir.

* Gizli korkular. Sizin veya partnerinizin vücudunuz ve cinsellik hakkında korkuları olabilir. Kendi korkularınızı tartışmaya çalışın ve ondan size korkularını da anlatmasını isteyin. Mücadelenin yarısı, bu konuları açık ve dürüst bir şekilde tartışmayı öğreniyor. İlişkilerde boşluklar yaratan şeyler saklıyor. Saygılı olun, nazik olun ve konuşmadan önce düşünün ama konuşun. Bu ikiniz için de geçerli. Bu noktada daha az seks yapmanın normal olduğunu da unutma. Gerçeğe dikkat çekebilirsiniz, ancak frekanstaki bu azalmanın şimdilik çok doğal olduğunu kabul edin.

* Cinsel isteksizlik. Bebek burada olduğuna ve vücudunuz farklı olduğuna göre bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak cinsel ateşi yakmak her zamankinden daha önemlidir. Partnerinizle olan ilişkinizin soğumasına ve kardeş gibi olmasına izin verirseniz, seks listeden tamamen kaybolabilir. Aşık kalmak, zaman ve romantizm yatırımı gerektirir. Yeni annelik görevinden bu kadar bunaldıysanız, bu görev imkansız görünebilir, ancak seks hayatınızın durgun olmasına izin vermeyin. Her zaman kısık bir ateşi yanan bir ateşe üfleyebilirsiniz, ancak soğuk küller yeniden alevlenemez.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.