Doğum Topu Nasıl Kullanılır? İlk Kez Kullananlara İpuçları

Doğum Topu Nasıl Kullanılır?

İşte bir doğum topunun ilk kez kullanacak olan hamile kadınlar için birkaç ipucu şunları içerir:

 • Topu yere değil halıya yerleştirin. Çıplak ayakla veya kaymaz ayakkabılar giyin. İlk kez topa otururken birisinin elini tutmasını ve sizi arkadan desteklemesini sağlayın.
 • Dengenizi kazanmak için ayaklarınızı yere sıkıca yerleştirin. Bir elinizi topa koyun ve topa oturmak için yavaşça kendinizi indirin.
 • Şimdi ellerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirin ve pelvisi yanlara doğru ileri geri sallamayı deneyin. Onunla rahat hissettiğinizde, biraz zıplayın.
 • Sallanan veya zıplayan hareketlerden memnun değilseniz, destek için yanınıza bir sandalye yerleştirin.
 • Top üzerinde egzersiz yaparken etrafınızda yeterli alan olduğundan emin olun.
 • Normal nefes alın, egzersiz hareketlerinizi kontrol edin ve herhangi bir ağrı hissederseniz aktiviteyi durdurun.

Hamilelikte doğum topunun ne zaman kullanılacağını bilmek, güvende kalmak ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için gereklidir.

Doğum Topunu Ne Zaman Kullanmaya Başlayabilirsiniz?

İlk trimester doğum topunu kullanmaya başlamak için en iyi zamandır. Ayrıca, gebelikte daha sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak vücudunuzun büyüyen bebekle ne kadar değişeceğini göz önüne alarak zorluk çekebilirsiniz.

Devamında, doğum topunun hamilelik, doğum öncesi ve doğumdan sonra nasıl kullanılabileceğini anlatıyoruz.

Hamilelikte Doğum Topu Nasıl Kullanılır?

Gebelikte doğum topunun kullanımı konusunda öneriler aşağıda yer almaktadır.

Çalışırken veya dinlenirken rahat oturmak için:

 • Topa binip inmek, yumuşak bir koltukta veya sert bir sandalyede oturmaktan çok daha kolaydır.
 • Topun üzerinde oturmak da mini bir antrenman. Sallamak ve üzerine hafifçe zıplamak karın ve sırt kaslarınızı dik tutabilir.

Hafif egzersizler için:

 • Doğum topu gerekli dengeyi sunar. Duruşu geliştirir ve karın kaslarınızı egzersiz eder. Hamilelik ağırlığını taşımak için gerekli desteği verir.
 • Topun üzerinde otururken pelvisinizi yana ve ileriye doğru sallayın (pelvik eğilir). Kalçanızı sıkı tutun, pelvisinizi hafifçe geriye doğru eğin ve belinizi aynı anda hafifçe kıvırmayı deneyin. Rahim ve belinizi güçlendirmek için tekrarlayın. Bunu yaparken omuzlarınızı dahil etmemelisiniz ve hareket belden ve alttan başlamalıdır.
 • Topun üzerinde otururken kalçalarınızı saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirin.
 • Diz çökmüş bir pozisyonda kalın ve topun üzerine yaslanın. Şimdi kalçalarınızı öne arkaya sallayın. Rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Doğum topunu kullanırken pelvik taban egzersizlerini de deneyebilirsiniz. Çok daha kolay bulabilirsiniz ve alt karın kasları üzerinde çalışacaktır.

Bebeğin gebeliğin sonlarında pozisyonunu değiştirmek için:

 • Topun üzerinde öne doğru eğin ve dizlerinin üzerine çökmeye çalışın. Top üzerindeyken öne eğilme pozisyonları bebeğin dik doğum pozisyonunu almasına yardımcı olacaktır.
 • Bu, bebeği sırtları karnınıza doğru olacak şekilde ön konuma getirecektir.
 • Bebeğin doğuma kadar aynı pozisyonda kalmamasına rağmen, top ile egzersiz yapmak en azından sırt ağrısından biraz rahatlama sağlayabilir.

Doğum Öncesinde Doğum Topu Nasıl Kullanılır?

Doğuma girmeden önce top üzerinde çalışmak rahat hissetmenizi sağlayabilir. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, doğum eylemi ile başa çıkmak için doğum topuyla birlikte TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, ağrıyı hafifletmek için ilaçsız seçenek) kullanılmasını önerir. Doğum sırasında doğum topunu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Ayaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde doğum topunun üzerine oturun. Şimdi pelvisinizi yan yana ve önden arkaya sallayın (hula hoops kullanmak gibi). Bu, vücudunuzun gerilmesine yardımcı olur, böylece bebek doğru doğum pozisyonuna geçebilir.

2. Topa sarılın ve yavaşça dinlenme pozisyonuna geçin. Diz çökmüş bir pozisyondan alt kaldırın. Pelvisinizi yana sallayın.

4. Top yatağa veya yükseltilmiş bir platform üzerine yerleştirilirken, topun üzerinde öne doğru eğin. Bu pozisyon bebeğin inişi için gerekli olan yerçekimini verir.

5. Topun üzerinde hafifçe zıplamak bacaklarınızı güçlendirir ve denge kabiliyetinizi artırır. Ayrıca, doğum sırasında ihtiyaç duyduğunuz karşı baskıyı vermede de faydalıdır.

6. Doğum topundan düşme konusunda endişeleriniz varsa, yuvarlak doğum topuna alternatif olarak pilates topunda dik oturmayı deneyin.

Normal doğum kolaylaşmasının yanı sıra, doğum topu doğumdan sonra formda kalmanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Doğum topu kullanmayı planlamadan önce doktorunuza danışın. Gerekirse kişisel bir eğitmen veya gebelik fitness ile ilgilenen bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Bebeğin Doğumundan Sonra Doğum Topu Nasıl Kullanılır?

Bebeğin doğumundan sonra doğum topunu aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Doğumdan sonra birkaç gün ağrılı hissedeceksiniz. Topun üzerinde oturmak sert bir zeminde oturmaktan daha rahattır.
 • Bebeğin rahatça kucağınıza aldıktan sonra, emzirirken topa oturabilirsiniz. Yatağın üzerine çökmekten daha iyi olabilir.
 • Ayrıca topun üzerinde otururken ağlayan bebeğinizi kucaklayabilir ve rahatlatabilirsiniz.
 • Topla egzersiz yapmak hamilelik sonrası vücudunuzu güçlendirmeye yardımcı olur.

Egzersiz ve fiziksel uygunluk, normal doğum şansınızı artırmanın en iyi yoludur. Ve bir doğum topu size bunu ve daha fazlasını sunabilir. Topu hamilelik ve doğum sıkıntılarını hafifletmek için kullanmak hoş değil mi?

Kaynaklar:

 1. Roger Brignell, The Pilates Handbook, p.161

Doğum topunu daha önce kullandınız mı? Hikayenizi aşağıda yer alan yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.