Doğum Sonrası Preeklampsi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

gebelik zehirlenmesi

Hamileyseniz ve doğumdan sonra karşılaşabileceğiniz çeşitli sağlık sorunları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızın devamında doğum sonrası preeklampsi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Doğum Sonrası Preeklampsi Nedir?

Doğum sonrası preeklampsi nadir rastlanan tıbbi bir durumdur. Çoğunlukla yüksek tansiyondan muzdarip olan hamilelerde ve doğumdan sonra idrarda yüksek miktarda protein  bulunmasından kaynaklanır.

 • Doğum sonrası preeklampsi bebek doğduktan sonraki 48 saat içerisinde başlayabilir ve hatta doğumdan sonraki 6 hafta içerisinde de ortaya çıkabilir.
 • Doğum sonrası gebelik zehirlenmesi ciddi bir durumdur ve acil tıbbi tedavi gerektirir. Eğer bu durum zamanında tedavi edilmezse, geçirilen nöbet daha ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir.

Doğum Sonrası Preeklampsi Belirtileri

Doğum sonrası preeklampsi belirtilerini tespit etmek için, herhangi bir tıbbi bilgi sahibi olmanız mümkün değildir.  Çoğu durumda, doğum sonrası preeklampsi hastalığından muzdarip kadınlar hamilelikle aynı belirtileri sergiler. Belirtiler genelde doğum anında veya doğru zamanda ortaya çıkmayacaktır. Belirtileri erken tespit etmek mümkün olmayabilir, ancak bazı işaretler durumun farkına varılmasına yardımcı olabilir. Doğum sonrası preeklampsi belirtileri şunlardır:

 • Hipertansiyon veya yüksek kan basıncı 140/90 mm Hg’den daha yüksekse
 • Ayrıca proteinüri olarak bilinen idrarda proteinin çok yüksek miktarda olması
 • Çok şiddetli ve ani baş ağrısı
 • Ayrıca, geçici görme kaybı yaşayabilirsiniz. Gözlerinizde hassasiyet ve görme bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Yüz veya bacaklarda şişme
 • Muhtemelen kaburgalarınızın sağ tarafının altında ve üst karın bölgesinde ağrı olabilir.
 • Sürekli mide bulantısı hissi veya kusma
 • İdrara çıkmanın azalması
 • Beklenmedik bir şekilde bir hafta içerisinde kilo almaya başlayabilirsiniz.

Eğer doğum yaptıktan sonra ya da doğumdan sonraki birkaç hafta veya bir ay içerisinde bile yukarıda yer alan belirtileri fark ederseniz, acil tıbbi yardım isteyin.

Doğum Sonrası Preeklampsi Nedenleri Nelerdir?

Tıp dünyası henüz doğum sonrası hamilelik zehirlenmesi nedenlerini net bir şekilde anlamış değildir.  Doğum sonrası preeklampsi gebelik sırasında oluşur, ancak sadece bebek doğduktan sonra semptomlar ortaya çıkar.

Doğum Sonrası Preeklampsi İle İlişkili Risk Faktörleri

1. Hipertansiyon:

Eğer yüksek kan basıncı veya hipertansiyon hastalığı tanısı varsa, doğum sonrası gebelik zehirlenmesi riski vardır.

2. Doğum Sonrası Preeklampsi Öyküsü:

Eğer doğum sonrası preeklampsi olgusu olan bir aile bireyi varsa, sizler de risk altında olabilirsiniz.

3. Obezite:

Eğer kilolu iseniz, hamilelik sırasında çok fazla kilo aldıysanız veya obezite tanısı konulduysa, doğumdan sonra yüksek risk altında olabilirsiniz.

4. Çoklu Hamilelik:

İkiz, üçüz ya da birden fazla bebek taşıyorsanız,  doğum sonrası preeklampsi hastalığına yakalanma riskinizi arttırır.

5. Yaş Faktörü:

Eğer hamile iseniz ve 20 yaşından küçükseniz ya da yaşınız 40’ın üzerindeyse, doğum sonrası preeklampsi hastalığına yakalanma riskiniz vardır.

Doğum Sonrası Preeklampsi Tanısı

Doktorunuzun doğum sonrası preeklampsi tanısı koymak için izleyeceği adımlar şunlardır:

1. Kan Testleri:

Doktorunuz karaciğerin ve böbreklerin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için bir dizi kan testi talep eder. Bu testler aynı zamanda karaciğer ve böbreklerin gerektiği şekilde çalışıp çalışmadığını da kontrol etmeye yardımcı olur.

2. İdrar tahlili:

Adından da anlaşılacağı gibi, idrar tahlili ile doktorunuz idrarınızdaki mevcut protein miktarı seviyelerini öğrenmek isteyecektir.

Doğum Sonrası Preeklampsi Tedavisi

Doktorunuz doğum sonrası preeklampsi için birkaç tedavi seçeneği önerebilir.

1. Kan Basıncı Düzeylerini Düşürmek İçin Gerekli İlaçlar:

Doğum sonrası preeklampsi çoğu durumda, kan basıncının tehlike arz edecek derecede yüksek seviyelere çıkması ile birlikte daha yüksek bir risk ortaya çıkarabilir. Doktorunuz kan basıncı düzeylerini normale düşürmesi için reçete ile ilaç verebilir.

2. Herhangi Bir Nöbeti Önlemek Veya Kontrol Etmeye Yardımcı İlaçlar:

Doğum sonrası preeklampsi hastası iseniz, herhangi bir nöbeti önlemek veya nöbetleri kontrol altına alabilmeniz için bazı ilaçları reçete ile verebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir