Doğum Sonrası Perineal Ağrı İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Kadınların bir kısmında, doğum sonrası bazı sağlık sorunları ve şikayetler ortaya çıkabilir. Loğusa döneminde kadınların sıkça deneyim ettiği sorunlardan biri ise, perineal ağrıdır. Normal doğum olduysa, bu ağrılar ile başa çıkmak kolay değildir ve çok fazla ağrıya neden olabilir. Günlük normal aktivitelerinizi yapmaya çalışırken bile sorun ortaya çıkarabilir.

Doğum Sonrası Perineal Ağrı Nedir?

Normal doğum sonrası sıkça karşılaşılan pelvik tabanlı ağrılardan biri, perineal ağrıdır. Perine, vajina ve anüs arasındaki bölge olarak tanımlanır. Normal doğum,  bu alandaki tüm bitişik kaslarda çok büyük bir baskı oluşturur. Bu nedenle de yırtılma, esneme gibi durumlar meydana gelebilir. Bazen doktorunuz doğum için kasları biraz kesme kararı verebilir. Bu da çok fazla perineal ağrıya neden olabilir.

Bazen doğum sonrası perinal bölgede şişlik ve duyarlılık olur ve dolayısıyla perineal ağrıya neden olur.

Doğum Sonrası Perineal Ağrının Süresi:

Doğumdan sonra perineal ağrı ne kadar sürer? Morarma ya da şişme yoğunluğu ve düzeyine bağlı olarak şişlik ve ağrı birkaç gün sürebilir.

  • Eğer dikiş varsa, ağrı birkaç günden daha uzun sürebilir.
  • Uygun bakımla ağrı ortadan kalkacaktır, yaklaşık 6 hafta boyunca maksimum dikkat ve özen gösterilmelidir.
  • Doktor onayına dayalı olarak tüm fiziksel yorucu faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Perineal Ağrı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bu tür ağrı çoğu kadın için doğum sonrasında çekilmez olmaktadır. Ancak merak etmeyin, bazı basit ve kolay yöntemler ile perine iyileşir, şişlik azalır ve ağrı kaybolur.

1. Pamuklu Giyinin ve Temiz Olun:

Bölge zaten hassastır ve daha fazla ağrı ya da enfeksiyona neden olan bakterilere maruz kalmaması için temizliğe önem verin. Tahrişi önlemek için temiz ve kuru tutun, pamuklu iç çamaşırı tercih edin.

2. Mümkün Olduğunca Dinlenin:

Mümkün olduğunca dinlenerek, vücudun alt kısmında gereksiz basıncı önleyebilirsiniz. Böylelikle ağrı azalacaktır. Eğer dikiş varsa, stresten uzak durun. Stres hasara yol açabilir.

3. Buz Torbası:

Garip bir öneri gibi gelebilir, ancak buz paketleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ağrı olan bölgeyi uyuşturarak perineal ağrının hafiflemesini sağlar. Sadece ev yapımı buz paketleri kullanmaya özen gösterin.

4. Sıcak Banyo:

Ilık su dolu küvette dinlenmek; kasları gevşetir, kan akışı ve dolaşımı uyarır, ağrıyı azaltır.

5. Kegel Egzersizleri:

Doğum sonrası kas gücünü geri yüklemek için kegel egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Bu egzersizler kan dolaşımını arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır, çoğu doktor tavsiye etmektedir.

Doğum sonrası perineal ağrıları dindirmek için önerilen basit egzersizleri ve diğer uygulamaları doktorunuza danıştıktan sonra yapın. Doktorunuz da doğum sonrası komplikasyonlar için sizlere bazı öneri ve tavsiyelerde bulunabilir. Akut perineal ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak basit yöntemleri sizlerle paylaştık.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir