Doğum Sonrası Ne Zaman İlk Adet Görülür? Emzirirken Adet Gecikmesi

Hamilelikten sonra, vücudunuzun adet döngüsünü yeniden başlatması zaman alır. Menstrüel döngü genellikle hormonlar doğumdan birkaç ay sonra yerleştiğinde düzenlenir. Ayrıca, emziriyorsanız, regl kanamasının başlamasını geciktirebilir.

Bu yazımızda, yeni annelerde emzirme ve adet döngüleri arasındaki bağlantıdan bahsediyoruz.

Emzirirken Neden Adet Gecikiyor?

Emzirme döneminde adet gecikmesi normal mi? Hormonal değişiklikler nedeniyle bebeği yalnızca emziriyorsanız, regl dönemleri genellikle gecikir. Memedeki emme uyarıcısı, hipotalamus ve hipofiz bezleri tarafından üretilen luteinize edici hormonun (LH) ve gonadotropin salgılatıcı hormonun (GnRH) azalmasına yol açar. Bu hormonlar yumurtanın yumurtalıklar tarafından salınmasında hayati bir rol oynar.

Ayrıca yumurtalıkları etkileyen prolaktin hormon seviyelerinde bir artış vardır. Bu hormonal değişikliklerin bir kombinasyonu adet döngüsünün geçici olarak askıya alınmasına yol açar.

Emzirirken İlk Adet Ne Zaman Görülür?

Emziren bir kadının tekrar adet kanaması olmaya başlayabileceği bir aralığı veya kesin zamanı tahmin etmek zordur.

Tıbbi araştırmacılar, bebeklerini biberonla besleyen (anne sütü veya formülü) annelerin adet dönemlerini bebeği emziren annelerden daha erken olduğunu bulmuşlardır.

Emzirmenin etkisi annenin yaşı, emzirme süresi ve sıklığı ve bebeğe anne sütü şişeden mi yoksa doğrudan memeden mi besleniyorsa gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Adet Döneminde Emzirilir Mi?

Evet, adet sırasında emzirme tamamen güvenlidir. Anne sütünüz, adet dönemindeyken bile bebek için sağlıklıdır.

Adet Dönemi Emzirmeyi Nasıl Etkiler?

Regl dönemleri emzirmeyi olumsuz etkilemez. Ancak göğüslerinizde ve süt üretiminizde sadece birkaç değişiklik getirir.

1. Süt üretimi azalması: Bazı kadınlar, adet kanaması sırasında anne sütü akışında geçici bir azalma olduğunu fark eder. Geçici bir değişikliktir ve birkaç gün içinde normalleşir. İyi bir süt kaynağına sahip olmak için dengeli bir şekilde beslenin. Gerekirse, doktor süt üretimini ve kalitesini iyileştirmek için bazı ekekalsiyum ve magnezyum takviyeleri önerebilir.

2. Süt bileşimindeki değişim: Bazı araştırmacılar yumurtlama ve menstruasyon sırasında anne sütünde laktoz ve potasyum azalırken sodyum ve klorür miktarının arttığını bulmuşlardır. Bu, anne sütünün tadında hafif bir değişikliğe neden olabilir.

3. Meme ucu hassasiyeti: Regl dönemlerinde eşlik eden hormonal değişiklikler meme ucu hassasiyetine neden olabilir. Bu geçici bir değişikliktir. Tıkalı kanallardan ve diğer ilgili sorunlardan kaçınmak için süt sağmaya devam edin. Hassasiyet şiddetli ise bir jinekoloğa veya emzirme danışmanına başvurabilirsiniz.

Süt üretimi ve göğüslerdeki değişiklikler geçicidir ve her zamanki gibi emzirmeye devam etmelisiniz.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Emzirme ve regl genellikle birbirini etkiler. Bununla birlikte, aşağıdaki bazı durumlarda, jinekoloğunuzu hemen görmek en iyisidir:

 • Emzirmeyi bıraktıktan sonra adet döngüsü yoksa
 • Çok ağır veya çok daha az adet kanaması olması
 • İlişkiden sonra aralıklı lekelenme veya kanama
 • Ani kilo kaybı
 • Pelvik bölgede ağrı
 • Anne sütü miktarında ani bir azalma
 • Göğüslerde dayanılmaz ağrı
 • Meme uçlarındaki çatlaklar veya sıyrıklar
 • Meme uçlarından kan akıntısı
 • Göğüslerde yumru

İki regl dönemi arasında çok ağır kanama görürseniz, jinekoloğunuza mümkün olan en kısa zamanda danışmalısınız.

Emzirme ve Doğurganlık

Doğumdan sonra regl kanaması olan tüm kadınların da yumurtlamaları gerekli değildir. Bazı kadınlar emzirme sırasında yumurtlamaya başlamadan önce anovulatuar adet döngülerine sahip olabilir.

Araştırmalar, bebeğin emmesinin düzenli olarak emziren kadınlarda yüksek prolaktin seviyeleri ile sonuçlandığını ve bunun anovulatuar döngülere yol açabileceğini düşündürmektedir. Anovülatör döngü, kadının her zamanki gibi adet görmesi ancak yumurtlamanın olmaması, yani yumurtalığın bir yumurta bırakmamasıdır.

Emziren annelerde yumurtlama öngörülemez olduğundan, kesin bir doğum kontrol yöntemi değildir. Tekrar gebe kalmak istemiyorsanız diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız önerilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm bebeklerin hayatlarının ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelerini önermektedir. Emzirirken birkaç ay boyunca düzensiz veya hiç adet kanaması olmayabilir ve bu normaldir. Ancak herhangi bir endişeniz varsa, jinekoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.

Kaynaklar:

 1. Breastfeeding and periods; Health direct
 2. Breastfeeding; World Health Organization

Emzirme ve regl hakkında paylaşmak istediğiniz herhangi bir deneyiminiz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir