Doğum Sonrası Karın Sıkılaştırma Yöntemleri

Bebeğini kollarına almanın heyecanı ve mutluluğunu yaşayan anneler, doğumdan sonra yeniden eski formlarına kavuşmak için can atarlar. Hamilelik ve doğum ile birlikte vücutta pek çok yönden değişim olur. Ve vücut şeklinde de belirgin değişiklikler meydana gelir. Doğum sonrası karın bölgesinde şişlik ve cilt yapısında sarkma olması genellikle bayanların moralini bozmaktadır.

Düşünülenin aksine karın bölgesinde sarkma olan gebelik kesesinden kurtulmak çok fazla zaman alır. Ancak, endişe edilecek bir durum yoktur. Dokuz ay boyunca bebeği taşıyan karın bölgesinin yeniden orijinal şekline dönmesi ve sıkılaşması her ne kadar zaman alsa da bu çok doğal bir süreçtir.

Cilt Ne Kadar Sürede Sıkılaşır?

Doğum sonrası cildin sıkılaşma süresi genellikle hamilelikte bayanların ne kadar aktif olduğu ile bağlantılıdır. Aynı zamanda genler, kemik yapısı, hamilelikte ne kadar kilo alındığı ve diğer faktörler de cildin yeniden sıkılaşma sürecinden sorumludur. Hamilelikte düzenli olarak egzersiz yapan ve 30 kilodan daha az alan bayanların doğum sonrasında karın bölgesi daha kısa sürede sıkılaşmaktadır.

Hamilelik Sonrası Karın Sıkılaştıran İpuçları

Doğumdan sonra hamilelik kilolarından kurtulmak ve karın bölgesini sıkılaştırmak isteyen bayanlar için aşağıda yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaştık.

1. Su Tüketimini Artırın

Su vücudunuz için bir iksirdir. Cildin daha esnek hale gelmesine yardımcı olur. Daha verimli bir şekilde kalori yakılmasını sağlar. Cildinizin sağlıklı olmasına ve sıkılaşmasına faydası vardır.

2. Emzirmek

Bebeğiniz için sağlıklı bir beslenme kaynağı olmanın yanı sıra, emzirmek sizler için de çok önemlidir. Kalorilerin bir kısmı süte dönüşür ve böylece ekstra yağ kaybetmeye yardımcı olur. Emziren anneler, doğum sonrası daha hızlı kilo kaybetmektedirler.

3. Egzersiz Yapın

Gün içerisinde hareket halinde olmak ve düzenli egzersiz yapmak da doğumdan hemen sonra karın bölgesinin sıkılaşmasına katkı sağlar. Ancak doğumdan sonra egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Doğum sonrası yoga ya da günlük yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Aerobik ya da kardiyo gibi karın egzersizleri ile yeniden sıkı bir karına kavuşabilirsiniz.
  • Bazı karın sıkılaştırıcı egzersizler mide kaslarını güçlendirir ve kalori yakmaya da yardımcı olur.

4. Protein Tüketin

Protein kas gelişimi için iyidir. Ayrıca kolajen denilen cilt sıkılaştırıcı önemli bir besin içerir.

  • Protein alımını kilonuza ve fiziksel aktivite durumunuza göre dengelemeye özen gösterin.
  • Ortalama 50 gram protein tüketmek gerekmektedir.

5. Cildinize Peeling Yapın

Hamilelik sonrası cildinizi ve karın bölgesini sıkılaştırmanın bir başka iyi yolu da duş alırken karın bölgesine peeling yapmak ve ölü hücrelerden arındırmaktır.

Peeling fırçası ile yapılan masaj bölgedeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yeni, sağlıklı ve daha esnek bir cilt yaratır.

6. Losyon ve Masaj

Kollajenin yanı sıra E, C, A ve K vitaminleri içeren krem ve losyonlar kullanabilirsiniz.

Hamilelik sonrası cilt sıkılaştırmak için cildin gevşek olduğu alanlara bu losyonları masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Losyonlar ile masaj yapılan bölgede kan akışı hızlanır. İyi bir sonuç almak için günde en az iki kere uygulayın.

7. Hızlı Kilo Vermeyin

Doğumdan hemen sonra çok hızlı kilo vermek için yapılan şok diyetler cildin sarkmasına neden olacaktır. Cildin elastik yapısını bozmamak ve karın bölgesindeki sarkmaları önlemek için sağlıklı bir diyet ve yanında egzersiz de mutlaka yapın. Sıkı bir diyetle verdiğiniz hızlı kiloları tekrar geri alma riski de artar.

8. Sağlıklı Bir Zihin

Doğum sonrasında kilolarınızı sorun yaparak zihninizi yormayın. Kendinize belirli bir zaman tanıyın ve bu süreçte kilolarınızla barışık olun. Doğum sonrası zihninizi sağlıklı tuttuğunuz takdirde daha rahat kilo verebilir ve eski görünümünüze daha motivasyonlu şekilde kavuşabilirsiniz. Kendinize karşı sabırlı olun.

Derin nefes uygulamaları yaparak, müzik dinleyerek ve mümkün olduğunca temiz havanın tadını çıkararak zihninizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Vücudunuzun içinde küçük bir bebek beslediğiniz için kendinizle gurur duyun ve kilolarınızı doğumdan hemen sonra dert etmeye başlamayın. Anne olmanın sizlere kattığı mutluluğu hatırlayın. Kendi doğum sonrası deneyimlerinizi bizlerle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir