Doğum Sonrası Kanama Nasıl Tedavi Edilir?

Postpartum Kanama Tedavisi

Aşağıdaki bölüm doğum sonu kanama için tedavi seçeneklerini açıklamaktadır.

Kanamanın şiddetine bağlı olarak, aşağıdaki tedavilerden biri önerilir:

1. Oksijen, sıvılar veya resüsitasyon: Bir oksijen maskesi ve IV sıvısı gereklidir. Ağır kanama durumunda (> 1000 ila 1500 ml), kan nakli gerekebilir.

2. Bimanual uterus masajı: Bu teknik uterus kaslarının ton kaybı durumunda kullanılır. Bir doktor bu masajı vajinanın içine bir el koyarak ve diğer eli kullanarak fundusu dışarıdan sıkıştırmak için uterusu duvara iterek gerçekleştirir. Bu uterusu daraltır, böylece kanamayı yavaşlatır.

3. İlaç: Doktor, miyometriyumun üst kısmını daraltmak ve böylece kan akışını azaltmak için oksitosin kullanabilir. Postpartum kanama için verilen ilk tedavidir ve bir litre salin içine intravenöz olarak 10IU veya 20IU enjekte edilerek uygulanır. Akış hızı 250ml / saat olarak ayarlanır.

Metilergonovin (Methergine) ve ergometrin, uterus kas kasılması için diğer ilaçlardır. Yaklaşık 0.2 mg metilergonovin, iki ila dört saatlik bir aralıkta kas içinden verilir. Ergometrin, preeklampsi veya hipertansiyonu olan kadınlar için önerilmez.

Misoprostol, PPH tedavisinde etkili bir prostaglandindir. Dozajı 200-1,000mcg arasında değişmektedir ve FIGO tarafından rektal uygulama için önerilen doz 1,000mcg’dir. Daha yüksek dozajlar pireksi, titreme ve ishal gibi yan etkilerle ilişkilidir.

Kan pıhtılaşma bozuklukları durumunda, rekombinant faktör VIIa veya pıhtılaşmaya yardımcı olan traneksamik asit gibi ilaçlar dikkate alınır.

4. Travma Onarımı: Aşağıdaki durumlarda:

Genital bölgede veya başka bir travmada gözyaşı, doktor gözyaşı diker. Hematom durumunda, pıhtı çıkarılır ve kanama kan damarları bağlanır.

Rahim inversiyonu, doktor uterusu pelvisten kaldırarak karnına geri döndürür. Daha sonra uterrotonik ajanlar uterus tonunu arttırmak için verilecektir. Yöntem ilk denemede başarısız olursa, uterus gevşemesine izin vermek için terbutalin (Brethine), nitrogliserin, magnezyum sülfat veya genel anestezi verilecektir. Tekrar başarısız olursa, uterusu yeniden konumlandırmak için son seçenek cerrahidir.

5. Plasenta çıkarılması: Plasenta tutulan plasenta durumunda analjezi kullanılarak manuel olarak çıkarılacaktır. Bununla birlikte, invaziv plasenta tedavisi histerektomidir.

6. Cerrahi:

Büyük bir kanama için aşağıdaki cerrahi prosedürlerden biri gerekebilir:

  • B-Lynch sütürü, daha etkili olduğu kanıtlanmış uterus sıkışması için kullanılan bir tekniktir. Uterotonik ilaçlar uterus atonisini tedavi edemezse, derhal sıkıştırma sütürleri yerleştirilir.
  • Arterlerin onarımı
  • Rahim küretajı uterusun astarının kazımasını içerir
  • Hematom onarımı
  • Plasenta kalıntılarının çıkarılması
  • Uterin arter embolizasyonu uterus arterini bloke etmek için invazif olmayan bir prosedürdür.
  • Plasentanın bağlandığı bölgeye baskı yapmak için rahime bir balon yerleştirilmesi.
  • Internal Iliac artery ligation cerrahi bir işlemdir.

Doğumdan sonra, doğumun üçüncü aşamasının (AMTSL) aktif yönetimi ile doğum sonrası kanama insidansından kaçınmak için kesinlikle bazı önlemler alabilirsiniz.

Doğum Sonrası Kanama Sonrası Ne Olur?

Kanama kontrol altına alındıktan sonra, durumunuz için yakından izleneceksiniz. Kan pıhtılaşmasını kontrol etmek için kan testleri yapılacaktır. Ayrıca, kan basıncı ve idrar çıkışı ölçülecektir. Ameliyat edilen hastalarda, doktor herhangi bir iç kanamayı kontrol edecektir. Yoğun bakımda size bakılacak ve daha sonra doktorun başka bir risk almadığından emin olduktan sonra doğum sonrası birime taşınacaksınız.

Bakınız: Sezaryen Sonrası Kanama Neden Olur?

Daha Önce Doğum Sonrası Kanaması Olan Yine Olur Mu?

Evet. Daha önce postpartum kanama olduysa risk artar. Her 10 kadından 1’inde tekrarlanır. Kan sayımını kontrol etmek için bir kan testi yapılır ve doktor postpartum kanamadan şüphelenirse, doğum sırasında ilacı uygulamak için bacak damarınıza bir kanül sokulur.

Postpartum kanama anne ölümlerinin bir nedeni olabilse de, farmakolojideki ilerlemeler postpartum kanama insidansını azaltmak için etkili çözümler bulmuştur. Aktif yönetim önlemlerinin uygulanması, birkaç durumda postpartum kanamayı önleyebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir