Doğum Sonrası Kanama Nasıl Önlenebilir?

Postpartum Kanama Nasıl Önlenir?

AMTSL, postpartum kanamayı önlemek için etkili bir müdahaledir. Uterotonik, kontrollü kord traksiyonu ve plasentadan sonra uterus masajı uygulanmasını içerir.

Vajinal doğum sırasında, oksitosin (uterotonik ilaç) uygulanması kan akışını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca plasentanın uterus duvarından atılmasına yardımcı olur. Bundan sonra, doktor herhangi bir gözyaşı kontrol etmelidir. Ağır kanama varsa, kan akışını azaltmak için dikişler yerleştirilir.

Kordonun perine yakın kenetlendiği yumuşak kordon çekişi uterus kasılması sırasında yapılır. Bu postpartum kanama olasılığını azaltabilir.

Hamilelik sırasında anemiyseniz, demir takviyeleri almak, postpartum kanama gelişirse kan akışını kısıtlamaya yardımcı olur.

Bakınız: Gebelikte Demir Eksikliği

Daha önce sezaryen doğum yapıldıysa, doktor plasentanın sonraki hamilelikte skar bölgesine bağlı olup olmadığını kontrol edecektir. Evet ise, plasentanın atılmasını zorlaştırabilir. Böyle bir durumda, bir profesyonel ekip tarama sonuçlarınızı değerlendirecek ve bakımınız için bir plan hazırlayacaktır.

Kan pıhtılaşma bozuklukları durumunda, yönetim altta yatan hastalığın tedavisini, pıhtılaşma durumunu değerlendirmeyi, damar içi hacmini desteklemeyi ve uygun kan bileşenlerini değiştirmeyi içerir. Pıhtı teşvik edici ilaçların (traneksamik asit (Cyklokapron gibi) veya rekombinant faktör VIIa’nın uygulanması düşünülebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir