Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Yeni bir anne olarak, her hapşırma veya öksürükten sonra pantolonunuzu değiştirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Ya da belki banyoya yetişmekte zorlanabilirsiniz. Öyleyse, muhtemelen doğum sonrası idrar kaçırma sorunu yaşayan pek çok kadından birisiniz.

Kadınların %50’ye varan kısmının hamilelikten sonra bir tür idrar kaçırma ile mücadele ettiği tahmin edilmektedir. Sızıntı genellikle doğumdan sonraki bir yıl içinde iyileşir. Ancak bu %50’nin yarısına yakını için sorun olmaya devam eder.

Hamilelikten sonra mesane kontrolünün kaybına ne sebep olur?

Postpartum inkontinansın ana suçluları mesane gerginliği ve zayıf pelvik taban kaslarıdır. Bebeğinizi 10 ay boyunca taşımanıza yardım ettiler ve sonra doğum sırasında bir kez daha zorlandılar. Kaslarınız iyileşebilir ve yeniden güç kazanabilir, ancak bu zaman alır.

Diğer doğum sonrası sorunlar gibi, hormonlar da idrar kaçırmada rol oynar. Hamilelik döneminde bulunan bazı hormonlar mide kaslarınızı gevşeterek daha fazla esnetmelerini sağlar ve bu da mesane kaslarınızı gevşetir.

Mesanemin kontrolünü yeniden kazanmak için ne yapabilirim?

İdrar kaçırma ile mücadele etmenin en iyi yollarından biri günlük Kegel egzersizleri yapmaktır. Tıpkı diğer kaslar gibi mesane kaslarınızı yeniden güçlendirmek zaman ve düzenli egzersiz gerektirir.

Doğum sonrası idrar kaçırmaya yardımcı olabilecek diğer bazı şeyler şunlardır:

Bol su içmek. Bu ters etki gibi görünebilir, ancak vücudunuzun kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi diğer sorunlardan kaçınmak için suya ihtiyacı vardır. Bu sorunların her ikisi de inkontinansı daha da kötüleştirebilir.

Gazlı içecekler, kahve, çay ve alkolden uzak durmak. Bu tür içecekler mesanenize daha fazla baskı uygulayarak kontrolünü zorlaştırabilir.

Mesanenizi yeniden eğitmek. Belirli aralıklarla (her 30 dakikada bir ila bir saat arasında) işemeye çalışın ve ardından tuvalete gitme arasındaki süreyi her gün biraz uzatın. Gitme ihtiyacı hissetmeseniz bile, mesanenizi daha uzun süre idrarda tutması için eğitirsiniz.

İdrar kaçırma devam eden bir sorun haline geldiyse, bunun “sadece yaşamak zorunda olduğunuz” bir şey olmadığını anlayın. Doğum sonrası idrar tutamama sorunu yaşıyorsanız, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir