Doğum Sonrası Göbek Nasıl Gider?

Hamileliğinizden zevk almanıza rağmen, zaman zaman vücudunuzu geri alma hayalini kuruyordunuz. Yani, bebeğiniz doğar doğmaz, karnınızın bir gün tekrar düz olacağı fikriyle kendinizi teselli ettiniz. Yine de işte buradasın, bebek doğdu ve dürüst olmak gerekirse, biraz hayal kırıklığı değil, dehşet hissediyorsunuz. Bebek için çok heyecanlısın, ama şimdi vücudunu geri istiyorsun!

Bilmeniz gereken en önemli şey, bu şeylerin zaman almasıdır. Belki de ana hatanız, bebek doğar doğmaz göbeğinizin söneceğini düşünmekti. Bu duyguları yavaşlatın ve düşünün: göbeğin bu kadar büyümesi dokuz ay sürdü; bir gecede yok olmayacak. Ama cesaret alabilirsin: düz bir karnı geri almak dokuz ay sürmeyebilir ve bu istikrarlı bir süreç olacaktır.

Hormonlar işin bir parçası olarak rahminizin yaklaşık 4 hafta içinde küçük bir armut boyutuna geri dönmesine neden olur. Aynı zamanda hücreleriniz hamileliğiniz sırasında emdikleri sıvıları salgılamaya başlarlar, idrarınız, teriniz ve vajinal salgılarınız ile kendilerini dışarı atarlar. Metabolizmanız da hızlanmaya başlayacak ve hamilelik sırasında aldığınız ekstra kalorileri yakmanıza izin verecektir.

Doğum sonrası karın ne zaman iner?

Sormak istediğiniz, ama pek cesaret edemeyeceğiniz soru şudur: “Peki, düz karnımı geri almam ne kadar sürer?”

Cevap, kadından kadına değişmesidir. Çoğu kadın birkaç ay içinde kendini normale döndürürken, bazı kadınlar hamile karın keselerini asla kaybetmezler. Hangi gruba girdiğiniz, normal vücut büyüklüğünüz, hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığınız, aktif bir kişiyseniz ve çoğu genlerinize bağlı gibi birçok faktöre bağlıdır. Bir kadının hamilelikten sonra normal vücuduna dönmesi için en iyi senaryo, hamilelik sırasında 30 kilodan daha az kilo alması, hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapması, yeni bebeğini emzirmesi ve yalnızca bir çocuğu olması.

Eğer biberonla beslemeyi seçtiyseniz, eski halinize geri dönmek istiyorsanız, karın inceltme diyeti iyi bir fikirdir. Ayrıca artık iki kişilik yemiyorsun. Emziriyorsanız diyete başlamadan önce en az 6 ay bekleyin. Aksi takdirde, süt yapmak için vücudunuzdaki besin maddelerini çalacak ve yorgun hissedeceksiniz.

Güzel Sıkı Karın İçin:

Diyet yapmaya karar verirseniz, sert olmayın. Günde yaklaşık 500 kalori azaltmayı deneyin. Ve tek başına diyete güvenmeyin – hamile karnınızın durumunda önemli bir değişiklik yapmak istiyorsanız, daha aktif olmanız veya rutininize biraz egzersiz eklemeniz gerekir. Yavaş ama emin adımlarla, o güzel, sıkı karın kaslarını geri almanın en iyi yolu olarak akılda tutmak isteyeceğiniz ifade budur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir