Doğum Sonrası Eve Dönüş Sürecinde Bunlara Dikkat!

Sevinç demetiniz nihayet geldi! Tebrikler! Bu ilk bebeğinizse, bebeği eve ilk kez getirirken biraz gerginlik yaşadığınıza şüphe yoktur. Hastanede kalışınız umarız başarılı olmuştur ve hemşirelerin çocuğunuza gerektiği gibi ve sevgiyle baktığını hissediyorsunuz.

Aşağıda, yeni hayatınıza birlikte başladığınızda hem sizin için hem de bebeğiniz için size yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Eve ilk araba yolculuğundan önce:

  • Hem kendinizin hem de bebeğin rahat kıyafetler giydiğinden emin olun. Elbette, bebeğin eve gidiş kıyafeti içinde sevimli olmasını istiyorsunuz, ancak rahat bir bebek daha mutlu bir bebek demektir.
  • Gerçekten arabaya gitmeden önce çocuğu araba koltuğuna oturtma alıştırması yapın. Daha önce hiç yapmadıysanız, düşündüğünüzden daha zor olabilir. Bebeğin hayal kırıklığınızı hissetmesini istemezsiniz.
  • Çok sesli müzik dinlemeyin. Bu, çocuğu strese sokabilir. Radyoyu açmayı seçerseniz, güzel, sakin ve dinlendirici müzik türü en iyi seçimdir.
  • Eve gitmeden önce tüm bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayın. Göbeği dolu ve bezi temiz mi?

Eve gelmeden önce:

  • Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin evinize gitmesini sağlayın ve sıcaklığın hastanedeki sıcaklığa benzer olduğundan emin olun.
  • Evcil hayvanların havlamayacakları ve çocuğu korkutacakları bir yere koyulduğundan emin olun.

Eve gidince:

  • Bebeği fazla uyaran olmamasına dikkat edin, yoksa ellerinizde ağlayan bir çocuk olabilir. Bebeği yavaş yavaş tüm ev aktivitelerine geçirin. Aile çocuğu kucağına almak için endişeli ama en iyisi sakin olmaktır.
  • Bebekle kimin ne zaman kalkacağına dair bir gece planı yapın. Annenin bu zamanı eşi veya diğer aile üyeleriyle paylaşması utanç verici değil. Senin de uyumaya ihtiyacın var.
  • İşleri senin için kolaylaştır. Alt değiştirme masası üst katta bebek odasındaysa, ancak çoğunlukla alt kattaysanız, ilk birkaç hafta yanınızda alt değiştirme alanı yapın.

Kendine zaman ayır! Bu çok önemli!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir